blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

En etkili Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, tıkanıklığın nedenine ve derecesine göre değişir. Ancak, genel olarak en etkili yöntemler şunlardır:

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri En Etkili Maddeler

  • Karbonat ve sirke yöntemi: Bu yöntem, tıkanıklığı oluşturan maddeleri çözmeye yardımcı olan kimyasal bir reaksiyona dayanır. 1/2 su bardağı karbonatı lavabo giderine dökün ve ardından 1/2 su bardağı sirkeyi yavaşça dökün. Bu işlemden sonra, gideri gider tıkacıyla kapatın ve 15-20 dakika bekleyin. Ardından, lavaboya sıcak su dökün.
  • Pişirme soda yöntemi: Bu yöntem, karbonat yöntemine benzer şekilde çalışır. 1/2 su bardağı pişirme sodasını lavabo giderine dökün ve ardından 1/2 su bardağı sirkeyi yavaşça dökün. Bu işlemden sonra, gideri gider tıkacıyla kapatın ve 15-20 dakika bekleyin. Ardından, lavaboya sıcak su dökün.
  • Limon tuzu yöntemi: Bu yöntem, tıkanıklığı oluşturan maddeleri çözmeye yardımcı olan asit içerir. 2 yemek kaşığı limon tuzunu lavabo giderine dökün ve ardından lavaboya sıcak su dökün.
  • Boru açma teli yöntemi: Bu yöntem, tıkanıklığa neden olan maddeleri fiziksel olarak parçalamak için kullanılır. Bir boru açma telini lavabo giderine sokarak tıkanıklığı yok etmeye çalışın.

Inatçı tıkanıklar için:

Inatçı tıkanıklar için, yukarıdaki yöntemlerin birkaçını birlikte deneyebilirsiniz. Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Örneğin, karbonat ve sirke yöntemini kullanarak tıkanıklığı yumuşattıktan sonra, boru açma teli yöntemini kullanarak tıkanıklığı tamamen yok edebilirsiniz.

Tıkanıklığı açmak için hangi yöntemi seçerseniz seçin, aşağıdakileri yaparak tıkanıklığın tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz:

  • Lavaboya saç, yiyecek atıkları ve diğer yabancı cisimler atmayın.Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri
  • Lavaboyu her kullanımdan sonra lavabo açıcı dökün.
  • Lavaboyu düzenli olarak temizleyin.

Tıkanıklığı kendiniz açamıyorsanız, bir tesisatçı çağırabilirsiniz.

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri ; Evlerde ya da iş yerlerinde lavaboların giderlerinden pis su kokusu gelmeye başladığında bu lavabo giderinin tıkanmaya başladığının bir göstergesidir. Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Bu kokunun önüne geçebilmek ve lavabo giderinin tıkanmasını önlemek için lavabo giderleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Lavabo tıkanıklıkları genellikle suyun lavabodan eskisi gibi düzgün bir şekilde gitmediğini fark ettiğinizde oluşmaya başlamış demektir. Bu gibi durumlarda lavabo giderinin düzgün çalışmasını sağlamak için aşağıda sizlerle paylaşacağımız tıkalı lavabo açma yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Beyaz Sirke, Sıcak Su ve Kabartma Tozu

Bu üçlü lavabo giderlerinizde oluşan yağ, bakteri ve organik kalıntı birikimi neticesinde oluşacak kötü kokuların önüne geçilmesi için uygulanır. Bununla birlikte gelecekte lavabonun tıkanmasının önüne geçmek için de oldukça etkili bir yöntemdir.

Lavabo giderine önce kabartma tozunu üzerine de sirkeyi dökün. Daha sonra tahliye kapağını kapatarak 15 dakika bekletin. Daha sonra üzerine kaynar su dökülerek lavabo giderinin açılması sağlanır.

Körüklü Lavabo Pompası Kullanmak

Lavabo tıkanıklıklarını açmak için körüklü lavabo pompaları kullanılabilir. Pompa lavaboların yanı sıra küvet giderlerindeki tıkanıklıkları için de kullanılabilir. Lavabo giderinin üzerine su gelecek şekilde doldurun.

Daha sonra pompayı lavabo giderinin üzerine sıkıca bastırın. Bu işlemi yaparken sıkı bir sızdırmazlık oluşturmak için dikkatli davranmalısınız. Birkaç defa pompa ile gidere sıkı bir şekilde bastırılıp çekildiğinde lavabonuz açılacaktır.

Vakumlu Lavabo Açıcı Pompa Kullanmak

Vakumlu tuvalet ya da lavabo pompasını giderin üzerine bastırın ve yavaşça yukarı doğru kaldırın. Daha sonra hızlı bir şekilde bastırın. Hava pompalama yöntemi lavabo tıkanıklıklarında kullanılan ideal yöntemlerden biridir.

Basınçlı Hava Kullanmak

Hava kompresörü kullanarak lavabo giderini açabilirsiniz. Bunun için 8 bar hava basıncı ile çalışan bir kompresör işinize yarayacaktır. Kompresörün ucunu lavabo giderinin içine sokun ve kenarlarını hava almayacak şekilde kapatın. Kompresörü çalıştırdığınızda basınçlı hava lavabo giderini açacaktır.

Su Bazlı Elektrik Süpürgesi Kullanmak

Suya dayanıklı bir elektrik süpürgesinin ucunu lavabo giderine dayayın. Kenarlarını hava almayacak şekilde kapatın. Süpürgenin çalıştırılması ile lavabo giderinin içindeki tıkanıklığa neden olan maddeler süpürge tarafından çekilecektir.

Basınçlı Su Kullanmak

Bahçe hortumunun bir ucunu çamaşır makinesi musluğuna bağlayın. Diğer ucunu lavabo giderinin içine sokun ve lavabo giderinin kenarlarından suyun geri çıkmaması için biz bez ile sarın. Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Musluğu açın ve iki elinizle suyun çıkmasını önleyecek şekilde bastırın. Bu yöntem ile tıkalı lavaboları açmak mümkündür.

Tel Kullanmak

Lavabo teli, diğer yöntemlerle ulaşılamayan daha derindeki tıkanıklıkları açmak için en ideal yöntemdir. Bunun için bir nalburdan lavabo teli almalısınız. Bununla birlikte iyi bir kavrayıcı eldiven kullanmalısınız.

Yakın zamanda asitli bir kimyasal ile lavabo açmayı denediyseniz mutlaka koruyucu gözlük de kullanmalısınız. Bunun için lavabo altındaki sifonu çıkarın. Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Giderin altına bir kova koyarak borudan akan suyun içine akmasını sağlayın.

Lavabo açma telini lavabo giderine doğru yavaşça itin. Birkaç metre bu şekilde ilerledikten sonra telin üzerindeki kolu dikkatli bir şekilde çevirin ve bir yandan da teli ileriye doğru itin. Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Tel bir dirseğe geldiğinde ilerlemek için biraz zorlanır. Bunun için kolu daha sıkı döndürmelisiniz.

Telin sıkı bir direnç ile karşılaşmasına kadar kolu döndürün. Tıkanıklığa geldiğinde tel direnç gösterecek ve dönmeyecektir. Bu durumda kolu birkaç kez daha çevirdikten sonra sallayarak gevşetin. Lavabo gideri açmak için kullanılacak olan en etkili yöntemdir.

Biyolojik Temizleyici Kullanmak

Gider tıkanıklıklarını açmak için biyolojik ve enzimatik lavabo temizleyicileri oldukça etkili ve doğa dostudur. Bununla birlikte atık su tesisatı için de birçok kimyasala göre oldukça güvenli ve sağlıklıdır. Giderde oluşan kötü kokuları, yağ birikintilerini engellemek ve lavabo tıkanıklıklarını açmak için ürünün ambalajı üzerindeki kullanma talimatına uygun olarak kullanılmalıdır.

Makine ile Tesisat Gideri Açan Bir Firmadan Destek Almak

Yukarıdaki yöntemlerden bir ya da birkaçını denediniz ve lavabo giderini açamadınız mı, o zaman bu işi profesyonel olarak yapan makineli lavabo gideri açan bir firmadan destek almalısınız. Bu firmalar kamera kullanarak gider borularının içini görüntülemekte ve tıkanıklığın yerini ve tıkanıklığa neyin sebep olduğunu kolaylıkla tespit etmektedirler.

Daha sonra robot adı verilen kanal açma makinesini kullanarak lavabo tıkanıklığını kolaylıkla açabilirler. Bu işlemleri yaparken banyonuzda ya da mutfağınızda herhangi bir yeri kırıp dökmeden bu işi yaparlar. Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri Bu firmalar lavabo giderini hem hızlı bir şekilde açarlar hem de ileride tıkanmaya sebep olabilecek her türlü sorunu ortadan kaldırırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma