blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Alt Kata Su Sızması Neden Olur? “Alt kata su sızması durumunda kim öder? Üst kattan gelen suyun tamirini kim yapar? Tamir ve tadilat ücretini kiracı mı öder, ev sahibi mi? Gibi birçok sorunun cevabını sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca, sormak istediğiniz diğer konuları yorum kısmında bize iletebilir, aynı zamanda bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.”

Boğaziçi Tesisat® Kırmadan Kameralı Cihazla Su Kaçağı Tespiti  konusunda  profesyonel hizmet vermektedir.

Tıkla Ara ⇓

musteri hizmetleri

Neden Boğaziçi Tesisat ® Tercih Etmelisiniz

Boğaziçi tesisat tescilli kurumsal bir firmadır.

Kurumsal firmalardan hizmet aldığınızda Kalite ve Güven,Hızlı ve Etkili Çözümler,Müşteri Memnuniyeti ve Garantili anahtar teslim hizmet almış olursunuz.

Firma gibi gözüken ama fiziki yerleri olmayan sadece internet siteleri olan kişilerden hizmet alırsanız Kalite Sorunları,Hatalı Onarımlar,Güvenlik Riskleri,Garanti Sorunları,Uygun Ekipman Eksikliği,Zaman ve Maliyet Artışı gibi sorunlar yaşarsınız paranız alıp giderler ve sorun devam ederse numaranızı engellerler ve bir daha ulaşamazsınız.

Hemen şimdi arayın. %100 Bulma Garantili

Alt Kata Su Sızması Nedenleri

 • Alt kata su sızmasıtavandan su akması
 • Banyodan alt kata su sızması
 • Tuvaletten alt kata su sızması
 • Mutfaktan alt kata su sızması
 • Alt kata su sızması neden olur?
 • Banyodan su sızması neden olur?
 • Alt kata su sızması kim öder?
 • Tuvalet Su Kaçağı Neden Olur?

Özellikle su tesisatlarında kullanılan borular kalitesiz olabiliyor. Uzun süreli kullanım sonucunda yıpranmalar yaşanabiliyor.

Bu durumda oluşan çatlak ya da kırılmalardan sızan sular bir alt katın tavanından kendini gösteriyor. Bu gibi durumlarda su kaçağı tespiti yapılması gerekmektedir. Sukaçağı tespiti sayfamaızı ziyaret ediniz.

Dava Alt daireye su sızması sonucu tamir yaptırmayan kişinin komşusuna tazminat ödemesi ve tamiratı ödemesi gerekir. Yargıtay 20. Hukuk Dairesi 2019/1851 E. 2020/581 K.

Alt kata su sızması her tür yapıda oluşabiliyor. Bunun altında yatan birçok farklı neden olabiliyor. Daha çok banyo, tuvalet ve mutfaktan alt kata su sızması sorunu ile karşı karşıyaysanız ve bunun nedenlerini araştırıyorsanız işte en sık rastlanılan nedenlerden bazıları;

 • Üst kat dairenizde su tesisatı borularında çatlaklar, kırılmalar ve kılcal kaçaklar varsa buradan sızan su alt kat tavanlarından çıkacaktır.
 • Su tesisatı için kullanılan Pimaş boruların birbirleri ile bağlantı noktaları vardır. Bu noktalarda oluşan tahribat nedeni ile su sızdırması yaşanacak ve sızan su alt kattan çıkacaktır.
 • Banyo ve tuvaletlerde zemin fayanslarının derz dolgularında deformeler oluşmuşsa, derz dolgular yetersiz kalıyorsa, yoğun suya maruz kalan bu tabanlardan alt kata su sızması olacaktır.
 • Bazı yapılarda su tesisatı zemin yerine tavana döşeniyor. Ve üzeri asma tavan ile kapatılıyor. Bu borularda oluşan tüm hasarlar aslında sizin kendi dairenize ait olsa da, tavanda bulunduğu için sızdırmayı sizin dairenize yapacaktır.
 • Binaların en üst katında bulunan dairelerde çatı izolasyonu yetersiz olduğunda ya da yağmurluklarda oluşan tıkanıklıklar sonucunda dairenizin tavanından su sızdırma ihtimali söz konusudur.

Banyodan su sızması neden olur?

Banyodan alt kata su sızması tüm yapılarda karşılaşılan en önemli sorunlardan birisidir. Suyun en çok kullanıldığı alan olan banyolarda su tesisatında yaşanan en küçük deformeler bile, sürekli kullanım nedeni ile yoğun bir sızdırmaya neden olabilmektedir.
Banyoda su sızdırması en yeni yapılarda bile yaşanabiliyor.

Bunun en önemli nedeni ise yapım aşamasında kalitesiz malzeme kullanımı oluyor. Banyo tesisat döşemesinde ve fayans döşemesinde kullanılan malzemeler en kaliteli ürünler olursa ve doğru bir işçilik ile döşenmiş olursa, bu banyolarda sızdırma sorunu çok nadir yaşanıyor.

Eğer banyo su tesisatlarınız kaliteli borulardan oluşmuyorsa ya da döşenmesi yapılırken işin ehli ustalar tarafından uygulamalar yapılmadıysa banyolarınızdan su sızdırma sorunu sıklıkla yaşanabiliyor.

Banyo temizliği sürecinde kullanılan kimyasal ilaçlar boruların daha hızlı deforme olmasına neden oluyor. Bu deformeler beraberinde sızdırmalara neden olabiliyor.
Ve banyo derzlerinizin arasında kullanılan derz ve silikon malzemelerin kalitesiz olması nedeni ile boşalmalar oluşabiliyor.

Yoğun suya maruz kalan zeminlerde derz aralarından alt kata su sızdırması oluşabiliyor.

Alt kata su sızması kim öder?

Çok katlı binalarda yaşanan su sızdırma sorunu çoğu kez komşular arasında anlaşmazlıklara neden olabiliyor.

Dairelerin tavanlarında oluşan boya kavlamaları, sararmalar ve dökülmeler hayli can sıkıcı karşılanıyor. Ve üst katta yaşanan sızdırma sorunu çözülmeden de tavanlarda oluşan bu çirkin görünüm sona ermiyor.

Tuvaletten alt kata su sızması sonucunda alt katın tavanlarında bölüm bölüm tahribata neden oluyor. Sızıntının temiz su ya da kirli su giderlerinde oluşmasına bağlı olarak tavanda oluşan hasarlar farklı şekilde kendini gösteriyor.

Ancak yaşanan sızdırma sorunu ne olursa olsun bir an önce tamir edilmesi ve hasar alan duvarların yeniden boyanması gerekiyor. Bunun için komşular arasında oluşan masrafa yönelik tartışmalar yaşanabiliyor.

Eğer su tesisatları zeminde  alt kattan su sızdırıyorsa bu durumda tüm sorumluluk üst kat daireye ait olmalıdır. Kendi tesisatlarında yaşamış oldukları çatlak ve kaçaklar alt kata sızdığında bu hasarın onarılması için tüm masrafları tesisatın sahibi olan daire karşılamalıdır.

Banyodan Aşağı Kata Su Kaçırıyor

Banyodan aşağı kata su akması çoğu ev problemlerinden biridir. Bu problemin başlıca sebepleri arasında banyo yapma ile alakalı o bölümde su birikmesi ve derzlerin aşınması ilk sırada yer almaktadır. Banyodan aşağı kata su kaçırıyor problemleri için sorun tespiti yapılmaktadır. Yapılan tespit sonucunda tamir ve tesisat işlemleri yapılmaktadır.

Zaman içerisinde aşınan ve eskiyen derzler ya da kalitesiz derz kullanımı ile aşağı kata su akıntısı problemleri yaşanmaktadır. Fayans aralarındaki derz dolgularının yenilenmesi bu alanda yapılan ilk önlemlerden biridir. Genel olarak sorun tespit edilerek farklı tesisat çalışmaları da yapılabilmektedir.

Üst Kattan Aşağıya Akan Su Sızıntısı

Üst kattan alt kata akan su sızıntısını pek çok nedeni bulunmaktadır. Banyo fayans aralarında hem duvar hem de zeminde oluşan aşınma sonucunda aşağı kata su akması problemleri yaşanmaktadır.

Üst kattan su sızıntısı sorunu yaşayan kişilerin bu problem daha fazla büyümeden hemen tamir ettirmesi gerekmektedir. Derz dolguları belirli bir süre sonra etkisini göstermemeye ve su sızıntıları yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kullanılan temizlik ürünleri ile derz dolguların zamanla eskime göstermektedir. Bu durum sonucunda aşağı kata su akıntısı ve sızıntısı yaşanmaktadır.

 Ev Sigorta Alt Kata Su Sızması Sorunları

Ev sigorta alt kata su sızması problemleri günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Tamir edilmesi sonucunda bu problem tamamen giderilmektedir. Tesisatta oluşan su kaçağı bu durumda en çok karşılaşılan sorunlardan biridir.

Banyo ve tuvalet tesisatının düzgün bir şekilde yapılmaması ve kaliteli malzemeler kullanılmaması sonucunda su kaçağı oluşmaktadır. Genel ya da kişinin evinde bu su kaçağı durumu yaşanmaktadır. Genel su kaçağı durumlarında binanın tesisatının tamamen değişmesi gerekmektedir. Tek bir kişide oluşan bu problem de tamir edilerek giderilmektedir.

Tuvalette Oluşan Su Kaçağı Problemleri

Tuvalet su kaçağı yaşayan kişiler için farklı tesisat ve tamir çalışmaları yapılmaktadır. Tuvalette su kaçağının oluşmasının en temel özelliği ile çok su kullanımı ve deterjan kullanımına bağlı olarak derz dolgularının eskimesi olarak bilinmektedir.

Gelişen teknoloji ile yaşanılan su sızıntısı problemi kamera sistemi ile hiçbir kırma işlemi yapılmadan tespit edilmektedir. Yapılan bu çalışma sonucunda su sızıntısı kaynağı belirlenerek anında işlem yapılmaktadır. Tamir bakımından en kaliteli malzemelerin kullanılması bu durumun tekrarlanmasını önlemektedir.

Banyo Tavanından Su Damlaması

Banyo tavanından su damlaması genel olarak ev içlerinde en çok yaşanılan sorunlardan biridir. Sorun tespit edilmediğinde bu durum evin genel bölümlerine de yayılarak çoğalmaktadır. Banyonun tavanının akması üst katta yaşanılan su sızıntıları ile alakalıdır.

Üst kattaki banyonun alt giderinde yaşanılan su akıntısı alt katın tavanında görülmektedir. Tesisatın yenilenmesi bu durumda en çok tercih edilen tamir yöntemlerinden biridir. Modern cihaz kullanımı ile sorun hızlı bir şekilde tespit edilerek tamir yönetimi hazırlanmaktadır. Sorun en hızlı şekilde çözülmektedir.

4 Yorum. Yeni Yorum

 • blank
  Mürsel Akça
  20 Eylül 2023 22:11

  Alt kata su damlıyor bu durumda su kaçak tespiti bizim daireden mi alt daireden mi yapılıyor.
  Bahçelievler de alt kata su sızması olan dairemiz bu bölgede servisiniz var mı?

  Yanıtla
  • blank
   Su Tesisatı Ustası
   21 Eylül 2023 09:16

   Merhaba Bahçelievler su kaçağı servisimiz var su kaçağı tespiti sizin dairenizden yapılması gerekiyor iletişim sayfamızdan bizi ararsanız yardımcı olalım size

   Yanıtla
 • blank
  Alirıza Hakyemez
  21 Eylül 2023 17:21

  kolay gelsin 7 senedir kiracı olrqk oturduğum dairede banyodan alt kata su sızıyor alt komşu dün haber verdi ev sahibi ile görüştüm eski kiracı olduğum için tamir işlemşerini benim yaptırmamı söyledi alt kata su sızması kullanıcı hatası olabilir mi tamir işlemlerini eski kiracılar mı yaptırıyor bu gibi durumla daha önce karşılaştınoz mı

  Yanıtla
  • blank
   Su Tesisatı Ustası
   21 Eylül 2023 17:26

   Merhaba Alirıza bey;

   Öncelikle, su sızıntısı sorunu oldukça yaygın bir sorundur ve bu tür sorunlar genellikle hem ev sahibi hem de kiracı arasında nasıl çözüleceğine dair belirli yasalara ve anlaşmalara tabi olabilir. Ancak, bu tür durumlar genellikle kiracı hatası olarak kabul edilmez.

   Eğer su sızıntısı banyodan alt kata sızıyorsa, bu genellikle tesisat sorunları veya yapısal sorunlarla ilgili olabilir. Kullanıcı hatası olarak kabul edilebilmesi için, su sızıntısının sizin faaliyetlerinizden (örneğin, fazla su kullanmak, tesisatı kasıtlı olarak hasar vermek vb.) kaynaklandığını kanıtlamak gerekebilir.

   Eski kiracılar veya yeni kiracılar, genellikle bu tür sorunların çözümünü yapmakla sorumlu değillerdir. Ev sahibi, mülkün bakım ve onarımlarından genellikle sorumludur. Ancak, eski kiracıların bazı durumlarda sorumlulukları olabilir, ancak bu durumlar eyalet/ülke yasalarına ve kira sözleşmesine bağlı olarak değişebilir.

   Öncelikle, kira sözleşmenizi ve yerel kira yasalarınızı incelemeniz önemlidir. Ardından, su sızıntısı sorununu yazılı olarak ev sahibinize bildirin ve ondan sorunun çözümünü üstlenip üstlenmeyeceğini veya sizden bir şey talep edip etmeyeceğini öğrenin. Kiracı olarak haklarınızı ve sorumluluklarınızı korumak önemlidir. Eğer bu konuda bir anlaşmazlık çıkarsa, hukuki bir yardım almanız gerekebilir.

   Her durum farklıdır ve bu nedenle bir avukat veya kiracı hakları derneği gibi profesyonel kaynaklardan yardım almanız gerekebilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma