Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Rate this post

Müstakil evinizde ya da bahçeli dairenizde kullandığınız bahçe alanı sizlerin en keyif aldığı alanlar arasında yer alır. Bazen bu alanda yaşanan sıkıntılar nedeni ile keyfiniz kaçabilir. Bu sorunların başında bahçe giderlerinin çeşitli nedenlerle tıkanmış olmasıdır. Bu tıkanıklığın kaynağına göre koku yayması ise bahçenizi çekilmez bir hale getirebilir. Bahçe alanlarında en fazla yaşanan sorunlar arasında tıkalı bahçe gideri açma gibi işlemler bulunur.

Bahçe Neden Tıkanır?

Bahçenizin büyüklüğüne göre gider alanı uygun olmalıdır. Bin bir emekle düzenlediğiniz, peyzaj yaptırdığınız ve çimlendirdiğiniz bahçenizin tıkanarak ağaçlarınıza zarar vermesi istenmeyen bir durumdur. Suyun gitmemesi nedeni ile tüm bitkilerin sular altında kalması çürümeye neden olur.

Bahçe tıkanıklığı nedenleri;

  • Yağmur sularıyla çöplerin gideri tıkaması
  • Toprak ve taşların gideri tıkaması
  • Çim ve biçilen bitki artıklarının gideri kapatması
  • Yaprakların gideri tıkaması
  • Rögar kaynaklı tıkanıklıklar

Bahçeler için gider boruları oldukça önemlidir. Ağaçlardan gelen ve etraftan yığılan tüm pisliklerin, yabancı cisimlerin zamanla boruları tıkaması bilinmesi gereken bazı olaylardır. Bahçesi olan kişilerin belirli zamanlarda borularını basınçlı su ile yıkatmaları ve tesisatçıya kontrol ettirmeleri gerekir. Gider boruları için paslanmaz nitelikte olan metal koruma kılıfı olması tavsiye edilen uygulamalar arasındadır.

Bahçe Gider Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Öncelikle bu işlem için cihaza sahip bir firma olması şarttır. Bahçe alanının tamamen kazılması sizin için çok ciddi mali zarara neden olur. Özellikle peyzaj düzenleme yaptırdıysanız tüm alanda kazı yapılması istemeyeceğiniz bir durumdur. Öncelikle bahçe giderinde yer alan tıkanıklığın neden kaynaklandığı tespiti kamera ile yapılır. Özellikle tıkalı bahçe gideri açma kırma işlemine gerek yoktur.

Tıkalı Bahçe Gideri Açma
Tıkalı Bahçe Gideri Açma

Bahçe Gider Tıkanıklığı Bahçeniz İle Alakalı Değilse

Bahçe giderlerinizde sorun olmadığı halde çoğu zaman rögar kaynaklı sorunlar olabilir. Bu sorunlar nedeniyle geri tepme yaşanır, bahçenize bulunduğunuz çevrenin tüm pis suları dolabilir. En istenmeyen olaylar arasındadır. Bunun nedeni; pis suların bahçenize dolması sonucu kısa sürede pis koku ve bakteri bahçenize yayılır. Bitkileriniz zarar görür ve hasar artış gösterir. Bahçe giderinizde tepme ya da tıkanıklık var ise öncelikle sorunun rögar kaynaklı mı bahçenizin giderinden mi kaynaklı olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Şayet sokakta yer alan rögar kaynaklı ise tıkanıklık sorununu öncelikle oradan halletmeli, bahçenizde tıkanıklık devam ediyorsa, sonra bahçenizdeki gideri açtırmalısınız.

Bahçe Giderleriniz İçin Firma Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe giderinizin tıkanıklığına çözüm bulunmasını istiyorsanız usta ve firma seçimini iyi belirlemelisiniz. Bahçe gideri tecrübe isteyen bir işlemdir. Bu konuda daha önce çalışma yapmayan kişiler muhtemelen tespitte zorlanacak ve size daha fazla masraf çıkaracaktır. Bu durumların yaşanmaması adına öncelikle kamera sistemine sahip firmalardan destek almalısınız. İyi bir tespit yapmadan, size masraf çıkarak kişilerden uzak durmalısınız. Bazen çok basit problemler, müşterilerin iyi niyetini suiistimal adına büyük sorunlarmış gibi lanse edilebiliyor. İşinde deneyimli firmalar ise öncelikle sizin bütçenizi düşünür.

Bahçenizde Sürekli Oluşan Tıkanmaların Kaynağı Nedir?

Bahçede sürekli tıkanıklık yaşanması özellikle yağmurlu zamanlarda oluyorsa, tepme ya da boru tıkanıklığı olarak ortaya çıkar. Öncelikle bunu tespit edin ve kaynağını bularak sorun borularda ise değiştirme yoluna gidin. Bahçe borularının çok eski olması, zamanında kullanılan malzemenin aşınması, delinmesi, paslanması ya da ezilmesi kaynaklı tıkanıklıklar oluşuyor. Bu tip durumlarda boruların değişme zamanının geldiğini bilmelisiniz. İşinde deneyimli ustalar tarafından bu konuda yapılan tespitler sizlere bildirilir. Onay vermeniz halinde borular yenilenir ve uzun yıllar rahat edersiniz.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma