Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Rate this post

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur Evinizin ya da iş yerinizin su tesisatındaki bir kaçağı her zaman gözle göremeyebilirsiniz ve bu durum ileride ciddi sonuçlar doğurabilir. Kendini belli etmeyen gizli su kaçaklarının tespiti konusunda uygulanabilecek yöntemler vardır. Aynı zamanda Türkiye’de bu konuda hizmet veren başarılı ve güvenilir firmalar da bulunmaktadır. Peki tesisatta su kaçağı nasıl bulunur ve su kaçağı tespiti ne kadar bir maliyet çıkarır?

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur ?

Tesisattaki su kaçaklarının tespiti için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Örneğin bu yöntemlerden biri su vanasını kapatmaktır. Su vanasını kapattığınızda eğer sayacınız dönmeye devam ediyorsa, o tesisatta bir su kaçağı var demektir. Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur Bu noktada su kaçağının olduğunu tespit etmiş olsanız da, vanaya bakarak su kaçağının nerede olduğunu tespit etmeniz mümkün değildir. Fakat artık bu eski ve manuel yöntemlerin yerini yeni ve teknolojiden de beslenen modern yöntemler almıştır.

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Bugün günümüzde tesisattaki su kaçaklarının tespiti için elektronik cihazlardan faydalanılmaktadır. Bu cihazlar tesisattaki su kaçaklarının nerede olduklarını kesin olarak tespit edebilmektedirler. Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur Peki bu elektronik cihazlar ile tesisatta su kaçağı nasıl anlaşılır? Bu cihazlarla kaçağın tespiti için izlenen süreç şu şekildedir:

Ekipler öncelikle manometre yardımıyla suyun basıncını kontrol ederler.

Eğer manometrenin gösterdiği değerler düşerse, bu durumda da akustik cihazlar ile dinleme yapılır. Ses aracılığıyla kaçağın olduğu nokta belirlenmeye çalışılır.

Eğer çatlak ufaksa ve suyun sesi bu akustik cihazlarla dinlenemiyorsa, su tesisatının basıncı yükseltilerek sesin duyulması sağlanmaya çalışılır. Bu şekilde kesin bir sonuca ulaşılacaktır.

Kaçağın olduğu nokta tespit edildikten sonra kaçağa ulaşmak için bölge açılır.

Onarım işlemi tamamlandıktan sonra bölge tekrar kapatılır ve sorun çözülmüş olur.

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Tesisattaki su kaçağı olup olmadığını anlamak için farklı yöntemler kullanılır. Bu yöntemler günümüzde cihaz kullanımını da içermektedir. Teknolojinin de etkisiyle su kaçaklarının tespiti için üretilen bu cihazlar, ekiplerin işini kolaylaştırmakta, tespit ve müdahale süresini kısaltmaktadır. Tesisattaki su kaçağını tespit etmek için kullanılan cihazlar şunlardır:

  • Akustik dinleme cihazı
  • Kameralı görüntüleme cihazı
  • Robot cihaz
  • Termal kamera
  • Nemölçer (yardımcı cihaz)
  • Dedektör (yardımcı cihaz)

Su Kaçağı Tespiti Ne Kadar?

Su kaçağı tespitinin ücretlendirmesi sızıntının boyutuna, ne kadar derinde olduğuna, kullanılacak ekipmanlara ve ihtiyaç duyulan malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Bu konuda doğru bilgiye ulaşabilmek için güvenilir ve uygun fiyatlı bir firma bularak detaylı bilgiyi bu firmadan öğrenmeniz gerekmektedir. Bu konuda Boğaziçi Tesisat firmasından yardım alabilirsiniz. Detaylı bilgi için bogazicitesisat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Nasıl Çalışır?

Ultrasonik seslere karşı duyarlı olan su kaçağı tespit cihazları, ses dalgalarındaki değişimleri dinleyerek kaçağın nerede olduğunu tespit eder. Genelde bu cihazlarla birlikte stetekskopa benzeyen yardımcı ekipmanlar kullanılır. Bu cihazlar kaçağın olduğu yeri nokta atış bir şekilde göstermektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma