blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Taharet musluğunun kapanmaması sorunu birkaç farklı sebepten kaynaklanabilir. İşte bu tür bir sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı genel öneriler:

 1. Musluk Bağlantıları Kontrol Edin:
  • Musluğun altındaki bağlantı noktalarını kontrol edin. Eğer musluk sıkı değilse, su sızabilir ve musluğun tam olarak kapanmasını engelleyebilir.
 2. Contaları Kontrol Edin:
  • Musluğun içindeki contaların aşınmış veya hasar görmüş olup olmadığını kontrol edin. Eğer contalar zarar görmüşse, musluğun tam olarak kapanmasını sağlamak için değiştirmeniz gerekebilir.
 3. Su Basıncını Kontrol Edin:
  • Yüksek su basıncı, musluğun tam olarak kapanmasını zorlaştırabilir. Su basıncını kontrol etmek için musluğun arkasındaki su giriş vanasını kullanarak su basıncını ayarlayın.
 4. Temizlik:
  • Musluğun içinde kireç veya diğer tortular birikebilir. Bu durum musluğun düzgün kapanmasını engelleyebilir. Musluğu sökerek ve temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.
 5. Musluğu Değiştirin:
  • Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun devam ediyorsa, musluğunuzun ömrü dolmuş olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.
 6. Uzman Yardımı Alın:
  • Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun hala çözülmediyse, bir tesisat uzmanından yardım almayı düşünün. Uzman, sorunun kaynağını belirleyebilir ve gereken onarımları yapabilir.

Unutmayın ki her tesisat sistemi farklıdır ve bazı durumlarda profesyonel yardım almak en iyisi olabilir. Eğer kendiniz çözemediyseniz veya konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz, bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

İnsanların kendisini en rahat hissettiğini belirttiği yerlerden bir tanesi tuvalettir. Çok katlı binalar yapılmadan önce tuvaletler evlerin dışında genellikle baraka şeklinde kurulurdu. Hatta yeni bir ev yapılacaksa öncelikle tuvalet yapılırdı. Sular kesilse bile bu tuvaletlerde sürekli olarak yedek su bidonları bulundurulurdu. Kullanımı aslında çok da rahat olduğu söylenemez. Öyle ki soğuk havalarda gece tuvalet ihtiyacı olan bile çıkmaya cesaret edemez durumdaydı.

Özellikle kış aylarında sobaların üzerinden taharet için sıcak su taşınırdı tuvalete… Birçoğu bilmez ama taharet sonrası kurulama için kurulama bezleri kullanılırdı. Tuvalete giden birisi taharet için yanına su almadan gider ve

ihtiyaçtan sonra su bulamaz ise sıkıntı büyüktü. 20 belki 30 metre ilerideki eve sesleneceksin, biri sesini duyacak ve su getirecek diye beklenirdi. Tabi ki bütün mahallenin sesini dinlemesi zaten kaçınılmaz bir durum.

Günümüzde ise tuvaletler evlerin içlerinde hatta 100 metrekare evde bile 2 veya 3 tuvalet bulunmaktadır. Tuvaletlerde karşılaşılan ön büyük sorun ise taharet musluklarında yaşanır. Taharet musluğu tamiri yapmak birçoğu için zor bir işlemdir. Bu sebeple bir ustanın kontrol etmesi önemlidir.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

Tuvalet Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak iki çeşit tuvalet vardır. Bunlardan birincisi çömelerek kullanılan (Alaturka) tuvalettir. Bilinen en eski tuvalet türü budur. Diğeri ise oturarak kullanılan (Alafranga) tuvalettir. Alafranga tuvalet 1589 yılında Sir John Harington tarafından modeli çizilerek yapılmış ve ilk olarak Harington’nun Kleston’daki evine montajını yaptırmıştır.

Alafranga tuvalet ilk dönemlerde, sadece deposunda bulunan su ile pislik akıtma işlevi görmekteydi. Zaman içerisinde alafranga tuvalet geliştirilerek taharet musluğu eklenmiştir. Kullanımı rahatlığı sayesinde hızla yaygınlaşmıştır. Günümüzde neredeyse köylere kadar tüm evlerde alafranga (oturmalı) tuvalet kullanılmaktadır.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

Alafranga Tuvalette Taharet Musluğu Arızaları

Alafranga tuvaletlerin kullanımı ne kadar rahat olsa da en çok kullanılan taharet musluğunun arıza yapması kaçınılmaz olmaktadır. Kabaca bir hesap ile 4 kişilik bir ailede sabah ve akşam olmak üzere günde herkes iki kez kullansa günlük 8 kullanım, haftada 56 kullanım ve aylık en azından 224 kez kullanılıyor. Bu sebeple taharet musluğu tamiri yapan usta başımızın tacı oluyor. Taharet musluğu sık kullanılması sebebiyle içerisinde bulunan conta aşınıyor veya kopuyor.

Taharet musluğunu kapatırken çok fazla sıkmaktan dolayı conta eziliyor veya musluk başlığını tutan vida dişleri sıyrılıyor (halk arasında yalama olmuş denilir) bu durum su kaçırmaya sebep olur. Bir süre sonra taharet musluğu kapanmamaya başlar. Taharet musluğu kapanmıyor veya su damlatıyor ise usta tarafından gerekli bakım yapılır ve değişmesi gereken parçalar hakkında müşteri bilgilendirilir.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

Taharet Musluğu Arızalanırsa Ne Yapılır?

Tuvaletinizde buluna ve evinizin diğer yerlerinde bulunan taharet musluğu beklenmedik zamanlarda arıza yapabilir veya su kaçırabilir. Böyle durumlarda taharet musluğu tamiri yapan firma araştırın. Kendiniz değiştirmeye kalktığınızda taharet musluğu tamiri konusunda bilginiz olmadığı için su kaçağı, gevşek takma veya gerekli önlemleri almadığınız için evinizi su basması riski ile karşılaşabilirsiniz. Böyle kötü durumlarla karşılaşmamak için taharet musluğu tamiri yapan usta bulmanız sizi olası risklerden koruyacaktır. Taharet musluğu evlerde sadece tuvaletlerde kullanılmamaktadır. Taharet musluğu tamirinde usta contayı değiştirir sistemin kontrolünü yapar.

Taharet Musluğu Kullanılan Yerler

Taharet musluğu sadece tuvalette kullanılan bir musluk türü değildir. Banyo lavabolarında da kullanılan taharet musluğu sıcak ve soğuk su ayrımı olan bataryalara su taşımak için kullanılır. Kapalı dolapların içerisine ana hattan gelen suyu lavabo bataryasına aktarır. Bu muslukların belirli aralıklarla kontrol edilmesi önemlidir. Çünkü bu musluklarda zamanla küf, pas veya flex hortumlarda çatlama olabilir. Buradan sızan su dolaplarınızın yapısını bozar. Dolaplarda kabarma gibi bir sorun size daha büyük maliyetler doğurur. Bu sebeple taharet musluğu tamiri konusuna dikkat edilmeli ve mümkünse taharet musluğu tamiri yapan usta tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma