blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Plastik Su Borusu Neden Çatlar?

Su borusu çatlamaları su sızıntılarına neden olmaktadır. Özellikle toplu yaşam alanlarında binalar arasında gezinen su borularında yaşanan çatlaklık nedeni ile kimse suçu kabullenmek istemez. Komşunuzun borusundan gelen bir sızıntı nedeni ile sizin suçunuz olmadığı halde alt veya yan komşu tarafından suçlanarak bu işi sizin üstlenmeniz istenebilmektedir. Bu tarz olumsuz durumlar bina içinde ne yazık ki sürekli olarak karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Aslında yaşanan bu durumlarda tesisat borusunun kendiliğinden çatlaması durumu hakimdir. Yani bunun için sizin kasıtlı bir şey yapmış olmanız mümkün değildir. 

Su borusunun patlamasının iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilkini basınçtan dolayı patlayan borular oluşturur. Su basıncına dayanamayacak derecede kalitesiz malzeme ile döşenmiş olan bina tesisat yapıları ne yazık ki bu durumu yaşamaya mahkumdur.

Bina tesisat döşemesi sırasında hem kalitesiz malzeme kullanma hem de tesisat ustalarının ne yazık ki bilgisizliğinden kaynaklı olarak yanlış kaynak yapması işlemi bu sorunun çıkmasına neden olur. Kaynak makinesi iyi ısınmadan yapılan kaynaklarda arada boşluk olur ve yapılan kaynak tutmaz. Bir süre sonra ayrılmaya ya da çatlamaya maruz kalır. 

Su borusu çatlama durumunun ikinci nedeni ise boruların henüz tesisata döşenmeden nakliye işlemleri sırasında ince çatlakların oluşması ve fark edilmeyecek kadar küçük çatlaklar ile tesisat işleminin döşenmesi ile oluşur. Bu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle sıfır binalarda ortaya çıkan en büyük tesisat sorunlarının başında su borusu çatlama oluşumu vardır.

İnsanların kafasında da sürekli olarak su borusu neden çatlar soruna yönelik cevaplar vardır. Bu belirttiğimiz nedenlerden dolayı ortaya çıkan çatlaklar bulunmaktadır. 

Çatlayan Su Borularına Yönelik Ne Önlem Alınabilir?

Su borusu nasıl çatlar sorununu açıkladık. Şimdi su borusu çatlamaları durumuna karşı alınacak olan önlemlerden bahsedeceğiz. Bu sayede de su kaçağına neden olacak bu olumsuz durumu ortadan kaldıracak önlemlerden bahsedeceğiz. 

Çatlayan su borusu ne yazık ki nereden sızıntı yapacağı belli olmayan tehlikeli bir maddedir. Ayrıca bir binanın tesisat sistemi içerisinde de çatlak su borusunun yerini bulma işlemi oldukça dikkatli özen gerektiren bir işlemdir. Bu işlem için yapılması gereken çatlayan su borusunu bulan usta çağırmak olmalıdır.

Usta yardımı ile çatlayan su tesisat borusu hızlı ve kesin bir şekilde bulunacaktır. Çatlayan su borularının bulunmasına yönelik usta arayışı içindeyseniz firmamızın sağlam ve kaliteli işçilik ile temiz iş çıkaran ustalarından yararlanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede sağlık açısından hijyenik ve temizlik açısından da oldukça dikkatli, özenli işçilikler ortaya çıkarılacaktır. 

Dayanıklı Su Borusu Özellikleri

Bir binanın inşaat halindeyken tesisat sisteminin döşenmesi sırasında su borularının dizilimi doğru yapılmalıdır. Tesisat borularının inşaası sırasında oldukça özenli davranılmalı ve boruların çatlaklık tespiti yapılmadan döşenmemelidir. Ancak bu sayede dayanıklı su borularının ortaya çıkması saplanabilir.

Su borularının fabrikadan çıkarak firmalara dağıtılması, oradan inşaat alanına gelmesi ve tesisat sistemi kapsamında döşenmesi işlemi oldukça uzun bir yolculuktur. Bu teslimat sırasında darbe alan, bekleme süresinde mevsimsel sıkıntılardan kaynaklı olarak donmaya ya da güneşe maruz kalarak yıpranan boruların tespitinin yapılması sağlam ve dayanıklı olanların tespit edilmesini kolaylaştıracaktır.

Özellikle temiz sus tesisatında kullanılan borular kategorisine oldukça özenli davranmak sağlık açısından da sızıntı durumunu ortadan kaldıracaktır. 

Kameralı Cihaz ile Su Borundaki Çatlakları Tespit Eden Firmalar

Kameralı cihazlar hayatımıza girdiğinden beri tesisat işinde büyük yardımcı olmaktadır. Kameralı cihaz ile su borusu patlağı bulunur mu diye soracak olursak bunun cevabı evet olacaktır. Bu işlem için öncelikli olarak cihazın tesisata bağlanması gerekir.

Boruların içine su basımı yapılır. Cihaza bağlanan manometre yardımı ile basıncın düşüklüğü borular üzerinde test edilir ve hızlı bir şekilde sorunun kaynağı bulunur. 

Firmamız sizlere çatlayan su borusunun yerini bulma hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma