Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Bazen hiç hesapta bulunmayan durumlarda su borusunun delinmesi gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşılabilir. Evde ya da iş yerinde başa gelebilen bu can sıkıcı durum ile karşılaştığınızda yapılacaklar belirli aşamalardan oluşmaktadır. Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir? Bu aşamaların başında deliğin tespiti daha sonra kapatılması ve kontrolü gelir.

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir? Kolay Yöntemler

Su borusu delindiğinde yapılacak işlemler bulunulan ortama göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak su borusu delindi şikâyetlerinde aynı uygulamalar yapılır.

Su borusu delindiğinde;

  • İlk olarak vana kapatılmalıdır.
  • Su kaçağı tamir kimyasalı ile delinen noktalar kapatılabilir.
  • Su borusu delikleri cihaz yardımı ile bulunabilir.
  • Gerekirse su boruları değiştirilir.

Bu uygulamalar yapılabilir. Bazı durumlarda delik olan bölüm kaynakla kapatılmaya çalışılır. Fakat bu uygulama yapılabilecek en büyük hatalar arasında bulunur. Deliklerin kapatılması bu yöntemle yapıldığında geçici çözüm üretecektir. Suyun sızmasını sadece birkaç gün engelleyen bu yöntem sonrasında kaçaklar aynı şekilde devam edecektir.

Su Borusu Delinmesi Nasıl Anlaşılır?

Su borusu pek çok nedene bağlı olarak delinebilir. Ev ya da iş yeri gibi ortamlarda matkapla açılan delikler duvarın arkasında su borusuna denk gelebilir. Böyle durumlarda su boruları sıkıntılı şekilde delinecektir. Yanlışlıkla patlayan su boruları anında sorun göstergesi olarak karşımıza çıkmayabilir. Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir? Genelde bu tarz sorunlar zamanla ortaya çıkacaktır.

Duvarın delinmesi esnasında delinen borulardan gelen sular ahşap malzemelere de zarar verir. Görünmeyen şekilde sızan sular ise sinsice çevreye dahi zarar verecektir. Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir? Böyle durumlarda genelde komşular tarafından uyarılar alırsınız. Görünürde bulunmayan sızıntı ancak özel cihazlar yardımı ile görülebilir.

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?
Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?

Su Borusu Deliği Kapatma Yolları

Su kaçağı gibi sorunlar karşısında en fazla karşılaşılan tamir yöntemi su kaçağı tamir kimyasalıdır. Su borusu delindi sorunlarında son dönemlerin en tutulan yöntemi kimyasal yöntemlerdir. Bu yöntem sayesinde kırmadan tamir yapılır. Kaçak arama cihazı ile kaçaklar tespit edilir. Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir? Daha sonra da kimyasal ile açık olan bölümler kapatılır. Bu yöntemin en avantajlı taraflarından birisi de maddiyattır. Kırılan fayans ya da parke fiyatları kaçak tamir sıvısının iki katı olacak şekilde düşünülebilir.

Su Borularının Patlama Nedenleri

Plastik botular ya da demir veya galvaniz borular zamanla patlayabilir. Demir ve galvaniz borularda zamanla çürüme meydana gelir. Bu da sorunlar doğuracaktır. Plastik su borularında ise sorunlar genelde patlama şeklinde oluşacaktır. Bu da sızıntıya yol açar.

Boruların patlama nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Plastik su boruları kesilmemiş ise sorun oluşturabilir.
  • Su boruları testere ile kesilerek sorun oluşturmuş olabilir.
  • Plastik su borusu kaynağı işleminde makine çok ısınırsa sorun oluşturabilir.
  • Su borusu kaynağında makinenin az ısınmış olması da sorun doğurabilir.
  • Boruların ıslak olması, montajın yapılacağı alanın tozlu olması, montaj bölgesinin pis olması da sorunlu sonuçlar doğurabilir.
  • Plastik borulara dış müdahaleler de sorunlar ortaya çıkarabilir.

Patlayan Su Borusu Deliğini Kapatma

Yaşam alanlarımızın her köşesinde bulunan su boruları yer yer sorun yaratabilir. Bu sorunlar bazen bizim hatalarımızdan kaynaklanır bazen de borudan kaynaklı sorunlar oluşabilir. Sebebi ne olursa olsun bu sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşması gerekir. Su borularında meydana gelen bir sorun ile karşılaşıldığında ilk olarak şebeke vanasının kapatılması gerekir. Leyim makinesi ile parça boru yine bu sorun karşısında hazır bulunması gereken gereçlerdir. Tamir bandı ile ve ya da bir miktar kabartma tozu ve Japon yapıştırıcı ile sorunlar çözüme kavuşturulabilir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma