blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Arkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar sırasında bir Roma su sistemini ortaya çıkardılar.

Şimdi ise arkeologlar tarafından, Villa Arianna’daki küçük bir peristilde (sütunlu bahçe) yapılan kazılar, arkeolojik temizlik sırasında eski bir su sisteminin parçalarını ortaya çıkardı ve villa kompleksi içindeki bir su dağıtım sisteminin parçası olan süslü bir kurşun tankı ortaya çıkardı.

Roma Döneminde Su Tesisatı

su kacagi

Söz konusu su sistemi, villanın odalarına su akışını düzenlemek için kullanılan, giriş ve çıkış yapan kanallara sahip büyük bir kurşun tanktan oluşuyor.

Hala yerinde duran durdurma vanaları bile var. Ne kadar makul bir şekilde modern göründüğü şok edici.

1757 yılından günümüze su tesisatları değişime uğramış olsa da çalışma prensipleri aynı fakat günümüz teknolojisi yardımıyla artık su tesisat kaçakları daha kolay ve daha hızlı yapılmaktadır.

Su kaçağı tespiti hakkında çok daha fazlası için https://www.bogazicitesisat.com/su-kacagi-bulma/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Adını Theseus’un iki triclinium’undan (yemek odası) birinde bulunan Ariadne’nin canlı renkli freskinden alan Villa Arianna, Stabiae’deki en eski konak. Villa, MÖ 1. yüzyılın ilk yarısında boyanmış son derece nadir örnekler de dahil olmak üzere duvarlarındaki fresklerin olağanüstü kalitesiyle ünlü.

Villa ilk olarak 1757-1762 yılları arasında İsviçreli mühendis Karl Weber tarafından kazılmış ve dört bölüme ayrılmış büyük bir kompleks içeren yaklaşık 2.500 m2’lik bir alanı ortaya çıkarmıştı:

Geç Cumhuriyet Dönemi’ne tarihlenen atrium ve çevresindeki odalar; servis odaları ve termal banyolar; Nero Çağı’na tarihlenen yazlık triclinium’un dışındaki yan odalar; ve Flavianus Çağı’ndan büyük bir palestra (spor salonu).

eski cagda su tesisati

Çeşitli odalara su akışını düzenleyerek daha geniş villa kompleksi boyunca suyu besleyen atriyumdaki impluvium’a (merkezi su toplama tankı) iki boru bağlanıyor.

Arkeologlar, su tankındaki iki durdurma vanasına erişim sağlamak için antik çağda tankın muhtemelen görünür olduğunu ve böylece sakinlerin sistemin bakım işlemlerini gerçekleştirmek için akışı düzenlemesine veya su dağıtımını kapatmasına olanak tanıdığını öne sürüyorlar.

KAYNAK: https://arkeofili.com/stabiae-antik-kentinde-antik-su-sistemi-ortaya-cikti/

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma