Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Plastik Su Borusu Neden Patlar? Plastik su borusu evlere suyun ulaşmasını sağlayan sisteme denir. Bu su boruları ile banyolara, mutfaklara, tuvaletlere, bahçelere su taşınır. Böylece suyu, beden gücü ile taşıma sıkıntısına da çözüm bulunmuş olur.

Bazen su borularının patladığı görülür. Bunun birçok sebebi vardır. Mesela su borularının kalitesiz malzemelerden imal edilmeleri, nakliyelerinde özensiz davranılması bu sebeplerin arasındadır. Eğer plastik su borularının patlama sebepleri bilinir ise bu konuya bulunacak çözümler de aynı oranda kolaylaşır.

Plastik Su Borusu Neden Patlar? Sebepleri Arasında Neler Vardır?

Plastik su borularının bazen patladıkları görülür.

Plastik su borularının patlama nedenleri:

  • Suyun yüksek basınç ile gelmesi
  • Su borularının döşenmeleri esnasında yapılan hatalar
  • Kalitesiz malzemelerden yapılan su borularının kullanılması
  • Su borularının özensiz bir şekilde nakliye edilmeleri
  • Su borularının uzun zaman önce döşenmiş olmaları
  • Havaların soğuk olduğu zamanlarda su borularında ani sıcaklık değişikliklerinin yaşanmasıdır.

Yani plastik su borularının patlama sebepleri birbirinden farklı olabilir. Bu sebepler kalitesiz malzemelerin kullanılması, su borularının hatalı taşınmaları ve döşenmeleri, yüksek su basıncı ile ani sıcaklık değişiklikleri şeklinde özetlenebilir. Mesela su boruları döşenirken kaynak yapacak olan makinelerin ısınmadan kullanılmaları ya da çok ısınmış halde kullanılmaları su borularında patlamalara sebep olabilir.

Çünkü su boruları bu şekilde düzgün olarak monte edilemezler. Aynı şekilde kaynak esnasında borular nemli ya da kirli olursa da kaynak tutmayabilir. Bu nedenle su borularının patlamamaları için tüm bunlara dikkat edilmesi gerekir. Yani plastik su borularının imalatlarından taşınmalarına, döşenmelerinden bakımlarının yapılmasına kadar her aşamaya özen gösterilmesi gerekir.

Plastik Su Borusu Neden Patlar?
Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Plastik Su Borularının Patlamalarını Önlemek İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Plastik su borularının patlamalarını önlemek için çeşitli önlemler alınabilir. Mesela plastik su boruları imal edilirken kaliteli malzemeler kullanılabilir. Plastik su borularının taşınması esnasında özen gösterilebilir. Aynı şekilde plastik su borularının döşenme işlemleri de kurallara uygun olarak yapılabilir. Plastik Su Borusu Neden Patlar? Bu önlemler alınarak plastik su borularının patlamaları da önlenebilir. Musluklardan kaynar suların akıtılmaması da alınabilecek önlemler arasında gösterilebilir.

Çünkü plastik su borularının iç kısımları kaynar suya dayanacak şekilde imal edilmediler ise plastik su borularında patlamalar görülebilir. Bu nedenle musluklardan gelen suların kaynar olarak kullanılmaması gerekir. Plastik Su Borusu Neden Patlar? Yani kaynar su yerine ılık su kullanmak, plastik su boruları için faydalı olur. Yüksek su basıncına karşı su borularının patlamalarını önlemek için dairelerde suyun basıncını düşüren aletler kullanılması gerekir. Bu önlemler alınarak plastik su borularının patlamaları önlenebilir.

Sağlam Olan Plastik Su Borularının Özellikleri Nelerdir?

Plastik su borularının sağlam olmaları için kaliteli malzemelerden imal edilmeleri gerekir. Bu sayede plastik su boruları patlama riskine karşı dayanıklı olurlar. Kirli su ile temiz suların borularında kullanılan malzemelerin özellikleri farklı olmalıdır. Yani hem temiz hem de kirli su için kullanılan borular aynı özelliklerde olmamalıdır. Plastik Su Borusu Neden Patlar? Örneğin temiz suların kullanılmaları sırasında musluklar çok açılırsa borular, yüksek basınca maruz kalabilirler. Bu nedenle temiz suyun borularının, yüksek basınca karşı dayanıklı özelliklerdeki malzemelerden imal edilmeleri gerekir.

Yani plastik su borusu yapımında kullanılan malzemelerin özellikleri de su borularının dayanıklılıklarını etkiler. Bu sebeple plastik su borularının sağlam malzemeler kullanılarak imal edilmeleri gerekir. Plastik Su Borusu Neden Patlar? Böylece plastik su borularının yapımından kaynaklanan patlama riskleri de azaltılmış olur. Kısacası plastik su borularının çok sayıda patlama sebepleri vardır. Bu sebeplerin elimine edilmeleri ile plastik su borularının patlama riskleri azaltılmış olur. Bu nedenle plastik su borularının patlamamaları için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma