blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Petek Temizliği Ne işe Yarar? verimli çalışmayan ve ısıtamayan kalorifer sistemlerinde uzman ve deneyimli kişilerce yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlemin profesyonel tesisat firmaları tarafından uygulanması faydanıza olacaktır. Kombi firmaları da kalorifer tesisatı temizliği yapsa da daha büyük bir problem baş gösterdiği zaman baş edemeyecekleri için direk olarak tesisat firmalarından hizmet almak faydanıza olacaktır. Peki, uzman kişilerce gerçekleştirilecek petek temizliği ne işe yarar? Petek temizliği sonrası ne değişir?

 

Petek Temizliği Ne işe Yarar?

Petek temizliği yapılırken asitlik özelliği bulunmayan ve basınçlı su ile çalışan makineler kullanılır. Bu makineler kalorifer tesisatına genellikle banyo havlupan sisteminden bağlanır. İçeriye gönderilen basınçlı sıvı kalorifer tesisatı içerisinde ve peteklerin altlarında birikmiş olan pas ve kireç gibi maddeleri basınç ile itekleyerek çıkarılmasını sağlar. Böylelikle peteklerdeki ısı kaybı oluşan bölgelerin temizlenmesi sağlanmış olur. İşlem sistemden tamamen temiz su çıkana kadar devam edilir. Daha sonra içeriye bazik koruyucu ilaçlı su basılarak sistem kapatılır. Kombi su basıncı ayarlanıp, peteklerin havaları da giderildikten sonra sistem çalışır duruma getirilmiş olur.

Petek Bakımı Ne zamanlar Yapılmalıdır?

Petek bakımları, genelde periyodik olarak 2 yılda bir yapılabilir. Her yıl yapılması gerektiği firmalar tarafından söylense de iki yılda bir yapılması yeterlidir. Bunun yanında sadece kombi bakımı yaptırmak ama petek ve kombi tesisatını temizletmemek doğru değildir. Periyodik bakımların haricinde peteklerde ısıtma problemi varsa ve petekler çalışmıyorsa, kombinin derecesi yükselse de peteklerin altı veya tamamı ısınmıyorsa, tesisata bağlı son peteğiniz bir türlü ısınmıyorsa, kombi filtresi tıkanıyorsa, ya da kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza veriyorsa petek bakım ve temizliklerinin mutlaka yaptırılması gerekir.

 

Petek Temizliği Yaptırmalı mıyım? Yaptırırsam Ne Değişir?

Uzman ve deneyimli bir tesisat firması sayesinde yapılacak olan petek temizliği işlemi sayesinde peteklerin ve tesisatın içinde ki kireç ve pas gibi tortular temizlenmiş olur. Petek temizliği, kalorifer peteklerinin ısı performansını arttırarak evinizin daha iyi ve daha kısa sürede ısınmasını sağlayacaktır. Bazı firmaların bahsettiği gibi %40 veya üstünde bir yakıt tasarrufu sağlamasa da birçok faydası bulunur. Öncelikle peteklerin içi temizleneceği için daha iyi ısınma sağlayacaktır. Sondaki peteklerin ısınmaması durumunda, odadan odaya hava akımı oluşur. Petek temizliği eşit ısınma sağlayarak bunu önler.

Aynı zamanda kombi ve tesisatta kirlilik ve birikme kaynaklı arızaların giderilerek sisteminizde daha az arıza oluşmasını sağlar. Kombilerde en sık bozulan ejanjörlerdir. Çünkü bu parçalar suyun ısıtıldığı yer olduğu için yoğun kireç oluşumuna maruz kalır. Sistemin temizlenmesi ejanjörün ömrünü uzatacaktır. Petek Temizliği Ne işe Yarar? Profesyonel petek temizliği yapan firmalar kombinizin de uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

 

Petek Temizliğinde Koruyucu Sıvı Ne İşe Yarar?

Petek temizliği sonrasında bazik özellikli bir koruyucu sıvı kullanılır. Petek Temizliği Ne işe Yarar? Bazik özellikli kimyasallar asidikler gibi korezyona sebep olmazken yüksek oranda temizlik sağlar ve kireç oluşumunu önler. Bu sebeple sadece temizlik yapılarak bırakılan tesisatlar bir süre sonra temizlik kimyasalları sebebi ile aşınmaya ve deforme olmaya başlar. Petek temizliği sonrası eklenen koruyucu sıvı sayesinde sisteminizde oluşacak olan kireç, pas ve korezyon gibi problemler azaltılmış olur.

Petek Temizliği Ne İşe Yarar?

Petek temizliği yapılmayan sistemlerde kombideki motor tarafından pompalanan su düzgün akması gerekirken partikül ve tortularla karşılaşarak akışı bozulacaktır. Petek Temizliği Ne işe Yarar? Bu akış bozukluğu akış hızını düşüreceği gibi suyun her noktaya eşit şekilde ulaşmasını engeller. Dengesiz bir şekilde su akması sonucunda hem kombi fazla yakıt yakacak hem de peteklerin performansı düşecektir. Petek temizliği yapılan sistemlerde hem bu ısı kayıpları önlenir hem de sistemin korunması sağlanır.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma