Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Oksijen Bariyerli Boru Nedir? Nerede Kullanılır?

Oksijen bariyerli borular ile diğer borular arasında farklı özelliklere sahip ayırt edicilik bulunmaktadır. Oksijen bariyerli borular suyun içinde oksitlenme oluşması önlemektedir. Bu borular çoğunlukla ısıtma amacı olan yerlere döşenmektedir. Isıtma tesisatları koroyona maruz kaldığında paslanma ve çürüme gibi durumlar ile karşılaşılır.

Oksijen bariyerli borular ise paslanmayı diğer bu tarz oluşumları ortadan kaldırmaktadır. Suyun içerisinde oksijen bulunur. Oksijen bariyerli PEX boru kullanıldığı zaman suyun içinde bulunan oksijen yok olur. Isıtma kanallarının özellikle de yerden ısıtma sisteminin içerisinde 40 derece sıcaklığının aşılması ile birlikte bir takım canlı bakteri mikroorganizmaları üremeye başlamaktadır.

Bu mikroorganizmalar boru çevresinde yaşadıkları için sürekli olarak yaşama üreme ve ölme eğilimi gösterdikçe bir oluşum içinde su borusu kanallarının tıkanmasına neden olmaktadır. Kalorifer tesisatında suyun akış hızını, ısınma kapasitesini etkileyen ve su borusu çatlamalarına neden olan bu durum ile başa çıkabilmek adına her yıl kalorifer su borusunun temizlenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda boru sisteminden de oksiyen bariyerli boru kullanımı olduğu zaman mevcut konumun oldukça uzun ömürlü bir altyapı sistemi hazırlanmış olur. Paslanma ve kireç oluşumları boru bakımları sırasında görülmek istenemeyen durumlardır. Bu durum da ancak kullanılan boru tipinin kalitesine uygun olarak ortaya çıkmaktadır. Isıtma borularında filtre olmadığında tortular oldukça rahat bir şekilde ilerler. Boru kanallarını tıkar. Bu durum çatlaklara ve basınç bozukluklarına varıncaya kadar birçok nedeni ortaya çıkarmaktadır. Oksijenin de paslanmaya ve kireç oluşumunu hızlandırdığı göz önünde bulunduğunda kombi kanalı ile tesisat borusu arasında kalan yerlerin tıkanması kaçınılmaz olacaktır. 

Oksijen Bariyerli Boruların Kullanım Alanı

  • Kalorifer tesisat borusunda kullanımı yaygındır. 
  • Sıcak su tesisatlarından geçen boruların yerine kullanılmaktadır. 
  • Yeni akıllı binalarda yerden ısıtma tesisat sistemlerinde oksijen bariyerli boru döşenmektedir. Yerden ısıtma sisteminde kullanılırken kollektör bağlantılarından sonra oksijen bariyerli boru döşemesi yapılır. 
  • Kombi ile radyatör arasında kalan ana borunun gittiği yerde kullanılması, kalorifer eteklerine ısının eşit oranda yayılmasını sağlamaktadır. 

Oksijen Bariyerli Boruların Özellikleri

  • 80 dereceye kadar yükseklikteki sıcaklıklara dayanabilme özelliği bulunmaktadır. 
  • Darbeye karşı dayanıklıdır. Döşeme sırasında da sorunsuzca anında takılmasını sağlar. Pratiktir. 
  • Kimyasallara karşı dayanıklılık göstermektedir. Kimyasaldan kaynaklı olarak içten çatlama veya kırılma yapmaz
  • Oksijen yalıtımını sağlar. Bu durum da tesisatın daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Paslanma ve kireçlenme gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır. 
  • Her tesisat sistemi içerisinde suların kireçlenmesinden kaynaklı kirlenme oranı bulunmaktadır. Oksijen bariyerli borular bu kirlenme oranının minimum seviyede oluştuğu boru türledir. Bu nedenle de hijyenik bir yapıları bulunmaktadır. 
  • Isıdan kaynaklı olarak her borunun bir genleşme durumu bulunmaktadır. Oksijen bariyerli boru özelliklerinde daha az genleşmeye maruz kaldırdıkları açıkça görülmektedir. 

Bir borunun oksijen bariyerli olup olmadığını anlayabilmek için üzerindeki yazılan yazıları dikkatli okumak gerekir. Aksi takdirde boru türleri birbirlerine benzemektedir ve biçim olarak ayırt edilemez. Oksijen bariyerli borunun üzerinde bu durum belirtilmiştir. Ayrıca borunun üzeri farklı bir kaplama malzemesi ile korumaya alınmıştır. Tesisat temizliklerinde ya da kırık çatlak boru yerine değişim gösterilmek istendiğinde oksijen bariyerli boru ile değişimi mümkündür. 

Firmamız, her türlü tesisat hizmetini İstanbul tesisat ismi ile sunmaktadır. Bu sayede oksijen bariyerli boru döşeme işlemi de isteğe uygun olarak düzenlenmektedir. En uygun fiyatlara ve en uyun işçilik ücretlendirmeleri ile makul orandaki fiyatlarımızdan yararlanmanız mümkündür. Sizler de İstanbul genelinde tesisat işleriniz için iletişim numaramızdan yararlanabilir ve kaliteli usta işçiliklerini yaşam alanlarınızda görebilirsiniz. 

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma