blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Muslukların Donması ve Bunun Zararları Firmamız donmuş boruları açma hizmeti vermesine rağmen neden mi böyle bir yazı yazıyoruz. Çünkü bizim önceliğimiz sizin memnuniyetiniz. Genellikle musluklar donduktan sonra çözüm aransa da musluklar donmadan önlem almak hem daha kolay hem de daha etkili olacaktır. Muslukların donmaması için en çok yapılan işlemleri ve işe yarayanları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Tabi ki direkt olarak firmamızı arayarak bizden yardımda isteyebilirsiniz.

Muslukların Donması ve Bunun Zararları Nelerdir?

Su borusu donunca ne yapılır denildiğinde akla ilk gelen yöntem pürmüz veya benzeri bir alet ile borunun içindeki donmuş suyu boru dışını ısıtarak eritmeye çalışmaktır. Muslukların Donması ve Bunun Zararları Bu yöntem işe yarayacaktır. Fakat donan bölge erişemeyeceğimiz bir yerde ise veya malzeme kalitesi ve tipi nedeniyle uygulanamayacaksa düşük ve eser miktarlarda ısı kaynağı mesela ampul gibi bu işlem yapılabilir.

Fakat en sağlıklı yöntem borular donmadan önce önlem almaktır. Boruların içine tuz veya tuzlu su dökerek, elektrik vererek çeşitli izolasyon malzemeleri ile sararak aklınıza gelebilecek herhangi bir yöntem donma durumundan önce daha çok işe yarayacaktır. Muslukların Donması ve Bunun Zararları Borularınızın donmasının önleminin alınmaması durumunda donma haline geçtiğinde borularınızda kırılmalar, patlamalar ve çatlamalar oluşacak buda hem iş yükü hem de maliyet açısından size daha fazla zarar verecektir.

En Sağlıklı Yöntem Hangisi?

Size birçok yöntemden bahsedebilirim. Bu yöntemlerde düdüklü tencereden tutunda ampul kullanımına kadar fakat uzman ve tecrübeli kişiler olmadan denediğiniz her işlem sizin ve tesisatınız için risk teşkil eder. Mesela boruyu elektrik yolu ile ısıtmaya çalışırken o sırada herhangi biri su tesisatına dokunabilir veya tesisatın içinden geçtiği bir bölme elektrik akımı nedeniyle tutuşabilir. Buda ciddi can ya da mal kaybına neden olur bu durumda yanınızda bir sıhhi tesisatçı mutlaka olmalı. Size rahatlıkla söyleyebiliriz ki bir sorun yaşamamanız adına su borusu donduktan sonra değil donmadan önce gerekli önlemi almanız olur.

Kış aylarında ki su bDonmuşorularının patlama nedenleri arasında donmanın ilk sırayı tuttuğunu söylersek maddi kayıplarında önüne geçmiş oluruz aldığımız önlemler ile. Donan suyu açma hakkında işe yarayan bir sürü yöntem olsa da en zararsız ve işe yarayanı donmadan gerekli önlemleri almak olur. Uzman eşliği olmadan su borusunda donma çözülmesi için yapılan işlemler felaket ile sonuçlanabilir. Muslukların Donması ve Bunun Zararları Su borularının donmasını engelleme bu nedenle daima ilk önceliğimiz olmalı. Ayrıca su tesisatımız döşenirken tesisata dair boruları olabildiğince izole oluş bölümlerden geçmesini sağlamak dışarda bırakmamak bize en başından hem zaman hem de maddi açıdan tasarruf sağlar.

Mecburi dışarıda bulunması gereken bahçe gibi özel alanlar için ayrılmış musluk borularında ise havanın donma durumlarına müsait olacak kadar soğuyacağı düşünüldüğünde dışarıdaki musluğa giden vana kapatılmalı ve musluk içerisindeki su boşaltılmalı. Unutmayın su yoksa donma ve patlayan borularda yok. Karşılaştığınız ve çözemediğiniz her sorunda firmamız sizlere bir telefon uzaklıkta.

Muslukların donması oldukça fazla büyük problemleri beraberinde getirir. Özellikle şebeke boru hattının donmuş olması, kışın don görülen bölgelerde daha fazla görülmektedir. Muslukların Donması ve Bunun Zararları İstanbul’ un iç kesimlerinde de kış aylarında sıklıkla don olayları görülmektedir. Şebeke boru hattı kışın donarsa, sular kesilecek ve su akışı sağlanmayacaktır.

Ayrıca sürekli olarak donma yaşanması durumunda da su boruları patlama ve çatlama gösterebilir. Bu zaman da tesisat sisteminin komple yenilenmesi gerekir. Sizler de ileride daha büyük masraf kapıları açacak işlemler yerinde şebeke boru hattınızın donmaması için ön çalışma yapabilirsiniz. Muslukların Donması ve Bunun Zararları Ayrıca firmamızdan da bu konuda istediğiniz zaman destek alabilmeniz mümkündür.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma