blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Kostik, sodyum hidroksit (NaOH) veya potasyum hidroksit (KOH) gibi güçlü bazların genel adıdır. Kostikler, suda çözündüklerinde, pH’ı 7’nin üzerinde olan ve dolayısıyla asitlere karşı nötr olan çözeltiler oluştururlar. Kostikler, güçlü çözücülerdir ve birçok maddeyi çözebilirler. Kostikler, sabun, deterjan, kağıt, plastik ve gübre gibi birçok farklı üründe kullanılır.

Kostik Nedir?

Sodyum hidroksit (NaOH), kostik soda olarak da bilinir. Katı halde beyaz bir maddedir ve suda kolayca çözünür. Sodyum hidroksit, güçlü bir bazdır ve cilt ve gözlere temas ettiğinde ciddi yanıklara neden olabilir.

Potasyum hidroksit (KOH), kostik potas olarak da bilinir. Katı halde beyaz bir maddedir ve suda kolayca çözünür. Potasyum hidroksit, sodyum hidroksit kadar güçlü bir baz değildir, ancak yine de cilt ve gözlere temas ettiğinde ciddi yanıklara neden olabilir.

Kostiklerin kullanım alanları:

 • Sabun ve deterjan yapımı: Kostikler, sabun ve deterjanların ana bileşenlerinden biridir. Kostikler, kir ve kiri temizlemek için kullanılan yüzey aktif maddelerin üretiminde kullanılır.
 • Kağıt üretimi: Kostikler, kağıt üretiminde kullanılan ham maddelerden biridir. Kostikler, odun hamurunu çözmek için kullanılır.
 • Plastik üretimi: Kostikler, plastik üretiminde kullanılan ham maddelerden biridir. Kostikler, plastiklerin sertleşmesi için kullanılır.
 • Gübre üretimi: Kostikler, gübre üretiminde kullanılan ham maddelerden biridir. Kostikler, topraktaki besinleri çözmek için kullanılır.
 • Diğer kullanım alanları: Kostikler, temizlik ürünleri, endüstriyel ürünler ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

Kostiklerin tehlikeleri:

Kostiklerin cilt ve gözlere teması ciddi yanıklara neden olabilir. Kostikler, yutulduğunda da zehirlidir. Kostiklerle çalışırken, koruyucu gözlük, eldiven ve kıyafet giymek önemlidir. Kostiklerle temas halinde cildinizi veya gözlerinizi hemen bol suyla yıkayınız.

Kostiklerin saklanması ve taşınması:

Kostikler, çocukların erişemeyeceği, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Kostikler, uygun şekilde etiketlenmiş ve taşıma sırasında dökülmesini önlemek için uygun kaplarda taşınmalıdır.

Kostik, hem günlük hayatta hem de evlerimizde sıklıkla kullandığımız kimyasal bileşenlerden biridir. Evlerimizde sıklıkla kullandığımız sabun ve deterjanlar, ayrıca gider açıcıların ana malzemesi kostiktir. Peki nedir bu kostik?

Kostik, kimyasal adı “Sodyum Hidroksit” ve formülü NaOH olan asit bazlı bir bileşendir. Su ile karıştırıldığında ortalama 5 dakika içerisinde çözünür. Suyun ısını 50 santigrad dereceye çıkartarak, 15-20 dakika boyunca sıcak kalmasını sağlar. Tepkimeye girdiği maddeyi yakar ve aşındırır.

Kostik Nasıl Kullanılır?

Kostik neredeyse her markette satılan bir bileşen haline gelmiştir. Bu nedenle günümüzde herkes tarafından ulaşılıp kullanılabilmektedir. Kostik, kaynamış suyun içerisine eklenerek kullanılır. Kostik, kaynar su ile birleştiğinde tepkimeye girerek bileşenlerine ayrılır. Kostik, değdiği madde ya da deri için son derece tehlikelidir. Bu nedenle kostik kullanılmadan önce mutlaka lastik bir koruyucu eldiven takılmalıdır. Hatta kostiğin yoğun olarak kullanılması gerektiği durumlarda mutlaka bir tesisat uzmanına danışılmalıdır. Kostik, yanlış olarak kullanılırsa sağlık açısından geri dönüşü olmayan sorunlar oluşabilir.

https://www.bogazicitesisat.com/tikali-gider-acma/ Tıkalı gider açma yöntemleri

Kostik Nerelerde Kullanılır?

 • Kostik özellikle lavabo, banyo ve mutfak gideri açıcı olarak kullanılmaktadır.
 • Kostik güçlü bir dezenfektan olduğundan kanalizasyonların arındırılması ve tıkalı gider borularının temizlenmesinde kullanılır.
 • Sabun ve anti bakteriyel sabunların ana bileşeni kostiktir.
 • Petrol rafinelerinde ve madencilikte asit ünitelerinin temizlenmesinde kostik kullanılır.
 • Aspirin ve antiseptik ilaçların üretiminde kostik sodası kullanılır.
 • Boru içleri ve fırın gibi ulaşılması zor ve çabuk paslanan yerlerin temizlenmesinde kostik sodası kullanılır.
 • Saf su üretiminde ve su arıtımında kostik sodası kullanılır.
 • Ayrıca ipek kumaşı, kağıt hamuru, boya kimyasalı ve patlayıcı maddelerin üretiminde de kostik kullanılmaktadır.

Kostik ile Gider Açma

Kostik ile lavabo gideri açmak için öncelikle mutlaka bir maske ve eldiven takın. Bir miktar kostik sodasını lavabo deliğinden içeri dökün. Daha sonra bir miktar kaynar suyu lavabo giderine boşaltın. Kostik ve suyun karıştırılması işleminde tüm vücudunuzun ve özellikle yüzünüzün, lavabodan uzak ve tamamen kapalı olduğuna emin olun. Kostik soda ve kaynar suyun karışımı, lavabodan bir buhar çıkmasına neden olacaktır. Bu buharı asla solumayın. Aynı işlemi tuvalet ve mutfak gideri gibi tıkanmış yerlerde tekrarlayın. Yaklaşık beş dakika bekledikten sonra bol soğuk su ile işlemi gerçekleştirdiğiniz yeri yıkayın. Bu işlem işe yaramadıysa evde Pratik pimaş açma

Kostik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kostik, kaynar su ile birleştiğinde tepkimeye girip çözünür. Kostik sodası çözünmesi ile zehirli bir buhar yayacak ve etrafa sıçrayacaktır. Kostik çözeltisi son derece zararlı ve yakıcıdır. Bu nedenle kostik sodası kullanmak isteyen kişilerin eldiven, gözlük ve maske takması gerekir.
 • Kostik sodası su ile karıştırıldığında ortaya çıkan buhar burundan içeri çekilmemelidir.
 • Kostik kullanılırken deride açık hiçbir bölge kalmamalıdır.
 • Kostik sıvısı cilde temas ederse, tende yanıklar ve tahriş oluşacaktır. Kostik sıvısının ciltle teması halinde bütün kıyafetler çıkartılmalı ve kostik sodasının temas ettiği bölge 15 dakika boyunca akan suyun altında bekletilmelidir. Ayrıca giysilerin tamamı kaynar suda yıkanmalıdır.
 • Kostik sıvısının gözle temasında, gözde kalıcı hasar oluşabilir. Bu nedenle kostik sodası kullanılırken mutlaka gözlük takılmalıdır. Kostik sıvısının gözle teması halinde göz kapakları açık tutulup, en az 15 dakika boyunca soğuk su ile yıkanmalıdır.
 • Lavabo ve tuvalet gideri gibi küçük işlemler, kostik alınıp kişi tarafından yapılabilir. Ancak boru tesisatları gibi büyük giderlerin temizliğinde mutlaka profesyonel firmalara başvurulmalıdır. Profesyonel tesisat firmaları özel kostikler ve profesyonel cihazlar kullanılarak, hiçbir zarara neden olmadan giderleri tamamen açacaktır.
 • Kostik sodası fazla kullanılırsa gider borularını ve ek yerlerindeki contaları eritecektir. Bu nedenle kostik sodasının birden fazla kullanımında mutlaka bir tesisat firmasına danışılmalıdır.

Kostik Nerelerde Kullanılır?

 1. Temizlik ve Dezenfeksiyon: Kostik maddeler, temizlik ürünlerinde ve dezenfektanlarda kullanılabilir. Yüksek pH seviyeleri, bakteri ve mikroorganizmaların ölmesine neden olabilir.
 2. Kağıt Yapımı: Kağıt yapımında, ahşap hamurunu çözmek ve ayırmak için kostik maddeler kullanılır.
 3. Alüminyum Üretimi: Alüminyum üretiminde, boksit cevherini çözmek ve saflaştırmak için kostik soda kullanılır.
 4. Sabun ve Deterjan Üretimi: Kostik maddeler, sabun ve deterjanların üretiminde emülsifiye edici olarak kullanılabilir.
 5. Gıda İşleme: Gıda endüstrisinde, özellikle meyve ve sebze işleme tesislerinde temizlik için kostik maddeler kullanılabilir.
 6. Petrol Rafinerileri: Petrol rafinerilerinde, kostik soda, petrol ürünlerini işleme ve rafine etme süreçlerinde kullanılabilir.
 7. Metal Yüzey İşleme: Metal yüzeylerin temizlenmesi ve pasın giderilmesi için kullanılabilir.
 8. Su Arıtma: Suda çözünmüş metalleri ve kirleticileri çıkarmak için kostik maddeler kullanılabilir.

Bu uygulamaların her biri, kostik maddelerin özelliklerini ve reaktivitesini kullanarak belirli bir süreci veya işlemi gerçekleştirmeyi amaçlar. Ancak, kostik maddeler güçlü bazik özelliklere sahip olduklarından, kullanırken dikkatli olunmalı ve uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma