Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır Piyasada pek çok kombi üreticisi ve markalar bulunmaktadır. Her markanın tasarımı kendine has özellikler barındırdığı için, su basma işleminde izlenecek olan yol da farklılıklar gösterebilmektedir.

Bazı kombi modellerinde su basma işlemi cihazın kontrol sistemi sayesinde kendiliğinden sağlanabilirken, bazı modellerde sadece bir tuşa basarak, bazı modellerde ise, kullanıcıların müdahalesi ile gerçekleştirilmektedir.

Piyasada sıklıkla bulunan ve kullanıcıların müdahalesi ile su basma işlemi gerçekleştirilen tüm modellerde, cihazın tasarımına göre genellikle cihazın alt kısmında çeşitli renklerde musluklar bulunmaktadır. Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır Bu musluklar bazen sağ tarafa, bazen de sol tarafa çevrilerek açılabilmektedir. Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır Su basılması gerektiğinde, söz konusu vana açılır ve işlem hemen başlar. Cihaza verilen su miktarı basınç göstergesinden takip edilebilmektedir. Su basma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, suyun ideal olan seviyede olmasının sağlanmasıdır.

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır? Etkili Çözümler

Su basma işlemi sürekli yapılacak olan işlem olmadığı gibi, cihazın göstergelerinden anlaşılabileceği üzere, suyun 1 bar basıncının altına düştüğü durumlarda cihaz kendisini otomatik olarak kapatır ve arıza uyarısı vererek sistemin korunmasını sağlar. Böyle bir uyarı ile karşılaşıldığında da, eksilen suyun derhal tamamlanması gerekmektedir. Gerekli tamamlama işlemi yapıldıktan sonra kombi, eskisi gibi çalışmaya devam edecektir.

 

Kombilerde İdeal Su Basıncı Nedir?

Markalara göre tasarımı farklılıklar gösteren kombilerin tamamında bir basınç göstergesi bulunur ve bu göstergede 0 ile 4 arasında bir aralık yer almaktadır. Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır Kombilerin en iyi performans ile çalışabilmesi için teknik servisler tarafından önerilen su basıncı, 1.5 bardır.

Genellikle 1.5 bar ile 2.0 bar arasında su basılmasına uygun olan cihazlara fazla su basılması durumunda, cihaz emniyetinin sağlanması açısından oluşturulan otomatik sistem sayesinde, tahliye hortumu aracılığıyla fazla su boşaltılmaktadır.

Kombiler Neden Su Eksiltir?

Sağlıklı çalışan bir kombi 1 yıldan ve hatta bazen 2 yıldan önce su eksiltmemesi gerekmektedir. Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır Bu zaman dilimlerinin haricinde daha kısa aralıklarla su eksilte bir cihaz için bir arıza söz konusudur.

Bazı durumlarda kombinin içerisinde yer alan ve çalışmasını sağlayan parçalardan kaynaklı olarak su kaçağı olabileceği gibi, kalorifer peteklerinde, borularda meydana gelebilecek çatlamalardan veya contalarda oluşabilecek olan yırtılma ve yıpranmalardan kaynaklı su sızıntıları olabilmektedir. Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır Böyle durumlarda su damlatan, sızdıran veya herhangi bir sebeple su tahliyesi meydana gelen cihazlar otomatik olarak kendisini korumaya alır, arıza ışığı yanar ve petekleri ısıtmaz.

Sıklıkla su eksilten kombilerin arıza tespitinin yapılması, gerekli onarımların sağlanması ve en iyi performans ile tekrar çalışmasının sağlanması amacıyla yetkili servislere başvurularak, teknik destek alınmalıdır.

 

Arıza Tespiti ve Su Kaçağı Tamirinde Kullanılan Yöntem

Sık sık su eksilten kombilerde yetkili servis tarafından yapılacak olan kontroller sayesinde, kaçağın nerede olduğu tespit edilerek, suyun boşalmasına neden olan çatlak, patlak veya yırtılmaların tamiri, herhangi bir kırma işlemine gerek duymaksızın, kimyasal maddeler yardımıyla onarılabilmektedir.

Kimyasal İle Su Kaçağı Tamirinde işlem Basamakları Nedir?

Yetkili servis tarafından su kaçağının tespitinin yapılması ile başlayan onarım sürecinde;

  • Petekler temizlenir.
  • Yaklaşık olarak 1 litrelik kimyasal maddenin içerisine 3 litre kadar sıcak su eklenerek çalkalanır ve tamamen karışması sağlanır.
  • Kimyasal maddenin suyun içerisinde tamamen eritilmesinin ardından elde edilen bu karışım boruların içerisine dökülür ve bu işlemin tamamlanmasını takiben 48 saat ile 72 saatlik bir süre sonrasında, kimyasal madde kristalleşerek kaçakları kapatır ve onarım tamamlanır.
  • Oldukça ekonomik bir yöntem olan bu 26 onarım işlemi ile en kısa sürede arıza giderilerek, kombinin eski performansına kavuşması ve su eksiltmeden çalışmaya devam etmesi sağlanmış olur.

Hangi Durumlarda Servis Yardımı Gerekir?

Kombiye su basma işlemi kullanıcıların kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir işlemdir ancak, bazı durumlarda yetkili servislerden yardım almak gerekebilmektedir.

Kombinin çok sık su seviyesinin düşmesi durumunda kaçak tespitinin yapılabilmesi, su basmak için kullanılan vananın arızalanması veya vana çalışmasına rağmen gösterge çalışmadığında, su basılmasına rağmen sorunun çözülmediği durumlarda mutlaka yetkili servis aranarak, söz konusu arızaların giderilmesi için profesyonel bir yardım alınması gerekir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma