Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Klozetten su geri taşıyor; klozet en çok kullanılan ve temel ihtiyaçların kullanılması adına alafranga tuvalet olarak bilinen bir malzemedir. Kullanımında yapılan bazı hatalar nedeni ile zamanla tıkanan klozetlerde suyun geri tepmesi sonucu taşkın meydana gelir.

Bu durum istenmeyen durumlar arasındadır. Klozet suyunun geri taşması birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bu nedenler arasında logar tıkanıklığı ya da bina borularında meydana gelen genel bir tıkanıklık olabilir. Evimizdeki klozetten su geri taşıyor ne yapmalıyım?

Klozetten Su Geri Taşıyor

Logarın tıkanması nedeni ile oluşan tıkanıklıklarda, kanalizasyona giden suyu etkileyen yabancı maddeler oluşur. Bunun tespiti için özel robotlar kullanılır ve kırma işlemine gerek kalmadan logarda oluşan tıkanıklık açılır. Tıkanıklığın nedenleri çeşitlidir. Özelikle çok katlı binalarda kullanım sorunları kaynaklı tıkanmalar oluşabilir. Boruların aşınması da neden olarak gösterilebilir.

Boruların Kırılması, Çatlaması ve Ezilmesi Kaynaklı Tıkanıklıklar

Bina tesisatında kullanılan boruların kalitesiz oluşu nedeni ile tıkanıklıklar oluşabilir. Bunun nedeni boruların ezilmesi ve çapının küçülmesidir. Kimyasalların borulara zamanla zarar vermesi, metallerin giderlerde yarattığı hasar ve dışarıdan yağmur suları ile karışan çöpler neticesinde logarların tıkanması oluşabilir. Bina borularında ise tıkanıklık yaşanması farklı sebeplerdendir.

Bunlar;

 • Yabancı cisim
 • Bebek bezi
 • Çöp
 • Tuvalet kâğıdı
 • Suda çözünmeyen cisimler
 • Metaller
 • Saç kılları

Bunun gibi birçok madde birleştiğinde taş formunu alır ve çözülmez. Tıkanıklık giderici kimyasallar ise borulara zarar verebilir. Eskiden kırılması gereken tıkanık alanlar için artık kalıcı çözümler bulunuyor.

Klozetten Su Geri Taşıyor
Klozetten Su Geri Taşıyor

Klozetten Su Taşmasında Yapılan İşlemler

Klozetten gelen suyun taşmasını önlemek adına öncelikle kirli atık suyun tahliyesi gerekmektedir. Tüm su tesisatı kapatılarak su akışı engellenir. Tıkanıklığın kaynaklı olduğu yer öncelikle bölgesel olarak tespit edilir. Bölgesel bir sorunun olup olmadığını görüntü sistemi olan özel robotlarla görülebilir. Robotun tespitinde bölgesel kaynaklı bir sorun olmaması sonucu daha genel bir tespit yapılır. Diğer tıkanıklık tespitlerinde logar boruları kontrol edilir. Bu işlemlerde kırma işlemi yapılmaz. Logar tıkanıklıklarında da aynı şekilde su tahliye edilir ve tıkanıklığa beden olan cisimler alınır.

Kanalizasyon Kaynaklı Taşkınlar

Genel olarak daha büyük sorunların kanalizasyon kaynaklı sorunlar olduğu bilinir. Kanalizasyon sorunlarında bölgesel logar boruları tek bir noktada yani kanalizasyon borusunda birleşir. Kanalizasyon boruları çap olarak çok daha büyüktür. Ancak atılan ve toplanan cisimlerin taş ile birleşmesi sonucu ciddi büyüklükte sert bir cisim oluşturur. Bu sorunlarda boruların eski olması ve ezilmesi de sorunlar arasındadır. Tıkanmalar tahmin ettiğinizden daha kapsamlı olabilir.

Klozetten Su Taşmasında Ne Yapılır?

Klozetten su taşması halinde sıhhi tesisat konusunda yardım almanız gerekir. Daha büyük sorunların yaşanmaması adına su vanasının kapatılması ve teknik ekibin gelene kadar beklenilmesi gerekir. Klozette meydana gelen taşkının sizinle alakası olmaması durumunda ise binanın genel boruları kontrol edilir. Özelden genele yöntemi ile sorun tespit edilir.

Klozetten Su Taşmasında Kırma İşlemi Yapılır Mı?

Klozetten su taşkını oluyorsa kırma işlemi yapılmaz. Eski dönemlerde bu sorunlar ev sahiplerine çok ciddi masraflar çıkarmaktaydı. Yeni teknolojik cihazlarla bu sorun kırma işlemine gerek kalmadan yapılıyor. Klozet taşkını diğer gider sorunlarından biraz farklıdır. Klozetten Su Geri Taşıyor Etrafa kısa sürede bakteri, virüs ve kötü koku yayılır.

Bu insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hemen müdahale edilmesi ve sorunun çözülmesi gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Klozetten Su Geri Taşıyor Bunun yanı sıra hastalık yayan bu sorunun genel olması çevre kirliliği yaratır. Kimyasal kullanımını azaltmanız ve sıcak su ile kullanılan açıcılardan uzak durmanız boruların direncini yükseltmek adına önemlidir. Boruların normal şartlarda oldukça dayanıklı olduğu bilinmelidir.

 1. “Sifonu çekince bokun gitmemesi”: Bu sorun, tuvaletin tıkanması veya sifonun düzgün çalışmaması nedeniyle olabilir. Tuvalet kağıdı veya diğer nesneler tıkanıklığa neden olabilir.
 2. “Klozetten bokun gitmemesi”: Klozetten bokun gitmemesi, tıkanıklık veya suyun yeterince hızlı akamaması gibi sıradan bir tuvalet sorununu ifade eder.
 3. “Tuvalet pisliği gitmiyor”: Bu ifade de tıkanıklığı veya suyun hızlı akışını engelleyen bir sorunu ifade eder.
 4. “Misafir tuvaletinde kakanın gitmemesi”: Misafir tuvaletinde yaşanan bu sorun, sifonun düzgün çalışmaması veya tıkanıklığın sonucu olabilir.
 5. “Klozet pisliği çekmiyor”: Bu ifade, klozetin suyunu düzgün bir şekilde çekemediği bir sorunu ifade eder.
 6. “Sifon tazyik arttırma”: Sifonun tazyikini artırmak, tıkanıklığı gidermek veya daha iyi bir su akışı elde etmek amacıyla yapılabilir.
 7. “Klozette pisliğin geri gelmesi”: Bu, klozetin tıkanıklığını ifade edebilir, bu nedenle pislik geri gelir.
 8. “Klozete yapışan kaka nasıl çıkarılır”: Klozetin iç yüzeyine yapışan kakayı temizlemek için özel tuvalet temizleyicileri veya fırçalar kullanılabilir.
 9. “Sifonu çekince su yükseliyor”: Sifonun düzgün çalışmaması veya tıkanıklık nedeniyle suyun yükselmesi sorununu ifade eder. Bu, sifonun onarılması gerektiğini gösterir.

Sifonu çekince bokun gitmemesi

Klozetten bokun gitmemesi
Tuvalet pisliği gitmiyor
Misafir tuvaletinde kakanın gitmemesi
Klozet pisliği çekmiyor
Sifon tazyik arttırma
Klozette pisliğin geri gelmesi
Klozete yapışan kaka nasıl çıkarılır
Sifonu çekince su yükseliyor

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma