blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Su tesisatlarında atık suların taşınması için döşenen pvc şeklindeki boruların teknik ismine pimaş denir. Pimaş boruları döşenirken ustaların çok dikkatli ve titiz davranması gerekir. Pimaş boruları döşenirken meydana gelen küçük çatlaklar zamanla aşınarak daha büyük sorunlara neden olabilir. Pimaş borularının pvc maddeden yapılma nedeni uzun yıllar dayanıklı ve sağlam bir şekilde kullanılması içindir.

PVC dayanıklı, kolay aşınmayan ve sağlam yapıda bir maddedir. Pimaş boruları kanalizasyon sisteminde karşınıza çıkan ve en çok tercih edilen boru hatlarındandır. Kanalizasyonlar yapımından sonra uzun süre bakım ve onarım gerektirmeyebilir. Pimaş boruları döşendikten kısa bir süre sonra tıkanıklık ve sızdırma gibi bir sorun çıkartırsa genellikle kullanım hatasında bağlı olarak çıkartır. Pimaş borularının döşenirken oluşan ezilme, birleştirme hataları ve eğim hataları kesin olarak düzeltilmelidir yoksa tıkanıklık sorunu sürekli yaşanır.  Teknolojinin ilerlemesi ile tıkanan mutfak lavabosunu makine ile açan firmalar giderek bir artış gösteriyor.

Pimaş Boruları Neden Tıkanır?

Pimaş boruları kolay tıkanıklık, çatlak ve sızdırma gibi sorunlara neden olmadığı için kanalizasyon sisteminde sık tercih edilen boru çeşitlerinden birisidir. Pimaşların tıkanma sebepleri kullanıcıya bağlı ve tesisat döşemesine bağlı olarak gelişir. Pimaş borularının tıkanma nedenlerini sıralayacak olursak;

1-     Pimaş boruları takılırken borunun fark edilmeden ezilmesi ve çatlaması

2-     Pimaş borularının yani giderlerin uzun süre yağ atıklarına maruz kalması

3-     Kanalizasyonda erimeyen atıkların pimaş borularına ve giderlere atılması

4-     Gider boruları döşenirken boruların birleştirilme noktalarında dikkatsiz birleştirme yapılması

5-     İnşaat çalışmaları sırasında beton dökülmesi gibi durumlarda istenmeyen kazaların yaşanması

6-     Kanalizasyon boruları döşenirken kalitesiz ve kullanışlı olmayan gider borularının kullanılması

7-     Gider borularına atılan saç tüyü, kolonyalı mendiller, pedler, bez ve kumaş parçaları ve erimeyen özellikteki diğer maddeler pimaş tıkanıklığının nedenidir.

8-     Boruların çok dar döşenmesi

9-      Pimaş boruları döşenirken borulara ters eğim verilmesi

10-   Gider borularının içerisine toprak ve taş girmesi gibi durumlarda da tıkanıklık olur.

Pimaş boruları döşenirken ham maddesi sağlam olan borular ve özenli bir şekilde döşenmiş ise  kullanıcı hatası olmadığı sürece uzun yıllar tıkanmadan ve arıza çıkarmadan kullanılabilirler. Tesisat boruları döşenirken oluşan hatalar mutlaka onarılmalıdır. Tesisat döşenirken oluşan hatalar düzeltilmediği sürece pimaş boruları sık sık tıkanıklık gösterir. Tuvalet boruları mutfak lavabosu ve banyo giderlerinin tıkanma nedeni, tıkanıklığın açılması ve kullanım koşulları aynıdır. Özellikle mutfakta kullanmış olduğunuz giderlere kesinlikle yağ atıklarınızı atmamalısınız. Yağ atıkları hem gider borunuzda kalarak borunun çapını daraltır hem de çevre kirliliği için bir tehdit oluşturur.

Kameralı Cihaz İle Tıkalı Pimaşı Açan Tesisatçı

Tıkanan pimaş boruları önceki yıllarda uzun uğraşlar ve kazılar sonucunda bulunup tamir ediliyordu. İlerleyen ve her gün gelişen teknoloji sayesinde kameralı cihazlar ile tıkalı pimaş açma işlemi kırmadan, gürültü çıkarmadan ve zaman harcamadan istenilen her saatte gerçekleştirilebiliyor. Tıkalı giderleri açmak için eski yöntem kullanan tesisat ustaları tıkalı pimaşları açmak için günlerce uğraşı ve evinizde inşaat başlatır. Uzman kadromuz sayesinde son teknolojik ürünlerimizi kullanarak çok kısa bir zamanda kırmadan tıkalı olan pimaşlarınızı açıyoruz. Tıkalı pimaşları açmak için farklı yöntemler kullanıyoruz.

Uzman tesisatçımız tıkalı olan giden borunuzda ki tıkanıklığı görebilmek için üzerinde led ışık sistemi bulunan kamera yardımı ile gider borularının içerisini görüntüler ve tıkanıklığın olduğu yeri tespit eder. Tıkanıklığı yapan maddeleri makine yardımı ile çıkartarak tıkanıklığı açar. Tıkanıklığı açmak için kullanılan robotun ucuna gideri tıkayan maddenin özelliğine göre uygun başlık takılır. Tıkanıklık açıldıktan sona geride kalan ve yine tıkanmaya neden olabilecek olan yabancı maddelerin olmadığından emin olmak için ucunda kamera bulunan cihazı gider borularının içerisine doğru gönderiyor. Kamera yardımı ile gider borularının içerisinde yabancı madde var mı yok mu diye kontrol ediliyor.

Yabancı madde var ise o maddelerde makine yardımı ile temizleniyor. Yabancı maddeler tamamen çıkarıldıktan sonra gider temizleme jeli sayesinde gider borularının temizliği de yapılmış oluyor. Böylece gider borularınız kırılmadan ve eviniz kirlenmeden kısa bir süre içerisinde sorununuza çözüm bulmuş oluyoruz. Pimaş borularınızı açan ekibimizin kullanmış oldukları cihazların eğitimini alıyor ve bu cihazları kullanabilmek için gerekli olan tüm sertifikaları bulunduruyorlar.  Robotla kırmadan pimaş açma işlemi uzman ekibimiz sayesinde çok kısa sürelerde tamamlanıyor.

Uzman kadromuz pimaş açma robotu, gider görüntüleme kamerası ve gideri yıkamak için gerekli olan jeli bünyesinde bulunduruyor. Borunun jel ile temizliği de yapıldıktan sonra pimaş tıkanıklığı açma işlemi tamamlanır. Kameralı cihaz ile boru açma işlemi boruda bir hasar ve eziklik yok ise kesin bir çözüm yoludur. Borunun kendinden kaynaklanan tıkanıklık nedenleri için mutlaka boruların değiştirilmesi gerekir. Kameralı cihaz yardımı ile tıkanıklık açma işlemi yabancı maddelerin tıkanıklığa sebep olduğu durumlarda kullanılır.

Pimaş Açma Yöntemleri Nelerdir?

Robot İle Pimaş Açma: Tıkalı olan pimaş borularınız pimaş açıcı robotik makine sayesinde vakumlanarak tıkanmaya neden olan yabancı maddelerden temizleniyor ve tıkanıklığı giderilmiş oluyor. Robotla pimaş açma işlemi zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlıyor. Robot sayesinde kırmadan tıkanıklık tespit ediliyor ve temizleniyor. Tıkanıklığın açılması için robotun farklı başlık seçenekleri mevcuttur. Gider borusunun tıkanmasına neden maddenin cinsine göre robotun başlığı değiştirilebilir. Pimaşlarda tıkanıklık sorunu gelişen cihazlar sayesinde korkulacak bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kostik Yardımı İle Pimaş Tıkanıklığı Açma

Kostik, asit özelliği olan kimyasal bir maddedir. Kostik maddeler pimaş açıcı olarak tercih ediliyor. Kostik ile pimaş tıkanıklığı açma riskli bir durumdur. Kostik madde yapısı itibari ile gider boruların içerinde bulanan vidaların contalarını eriterek alt katlara sızdırma riskini barındırır. Kostik madde her tıkanıklığın açılmasında da çare değildir. Özellikle kireç, yağ ve pas gibi maddelerden dolayı tıkanmış olan pimaş borularının açılmasını sağlar. Kostik madde kullanımı pimaş borularının yapısı için kullanımı uygun olan bir madde değildir. Bu nedenle tıkanıklık sorunlarınız için mutlaka uzman ekibimizden yardım isteyiniz.

Kameralı Cihaz İle Pimaş Tıkanıklığı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Kameralı cihaz ile tıkanıklığın yeri nokta olarak belirlenir. Tıkanıklığın yeri belirlenirken ve tıkanıklık açılırken duvarın kırılması ve sökülmesine gerek kalmaz. Tıkanıklığı belirlemek için eski yöntemlerde duvar kırılması gibi inşaat ustalığına ihtiyaç duyuluyordu.  Tıkanıklık işlemi çözülürken kırıp dökme işlemi olmadığı için gürültü oluşmaz. Ses ve gürültü oluşmadığı için tıkanıklık işlemlerinizi günün her saatinde yaptırabilirsiniz. Kameralı cihaz yardımı ile tıkanıklık işlemi eski tıkanıklık açma işlemine göre uygun fiyatlıdır. Cihaz ile temizlik sağlandıktan sonra gider borusu jeli ile gider borularının temizliği de yapılmış olur. Cihazla gider yıkama işlemi yapılırken cihaz belirli bir basınca sahiptir ve bu basınç boruların duvarlarında kesinlikle bir kalıntı bırakmaz. Cihaz ile boru açma işlemi çok kısa bir işlemdir ve bütün gününüzü ayırmanıza gerek kalmaz. Pimaş açan su tesisatçı servis hizmetleri cihaz kullanmayı biliyor ise her yönden avantajlıdır.

Kameralı Cihaz İle Gider Açıldıktan Sonra Gider Tekrar Tıkanır Mı?

Robot ve kameralı sistem kullanıldıktan sonra açılan ve temizlenen giderler kullanıcıların özensiz ve dikkatsiz davranmaları sonucunda tekrar tıkanabilir. Kameralı cihaz yardımı ile temizlenen ve tıkanıklığı açılan pimaş borularına yağ atıkları, erimeyen maddeler atılırsa kısa süre sonra tekrar tıkanıklık yaşanır. Bu nedenle temizlenen boruların kullanımına özen göstermelisiniz. Uzman ekibimiz tarafından pimaş açma, lavabo borusu yıkama ve tıkanıklık sorunlarınıza karşı kurumsal bir hizmet sunuyoruz.

 

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma