blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit Su tesisatının döşeme aşaması uzun yıllar kullanım için çok önemlidir. Özellikle su tesisatı döşenirken kaliteli borular kullanılması en önemli unsurlardan biridir.

Kaliteli ürün tercih etmek su tesisatının ömrünü her zaman uzatmaktadır. Aynı şekilde tesisatı döşeyen ustanın ya da ekibinde çok dikkatli davranması şarttır. Özellikle boruların dirsek bölümlerinin tam ve doğru bir şekilde yerine geçtiğinden emin olmalıdırlar. Yoksa bu ilerleyen zamanlarda çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorun en başında da su kaçakları gelmektedir.

İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit Fiyatları

Su tesisatında meydana gelen kaçakların ve sızıntıların tespit edilmesi yada farkına varılması çok uzun zaman alabilir. Kolay bir şekilde fark edilen kaçaklar açık su kaçağı olarak adlandırılmaktadır. Ama yıllar sonra ortaya çıkan kaçaklara gizli tesisat sızıntıları denmektedir. Gizli tesisat sızıntıları uzun süre fark edilemediği için bulunduğu çevreye zarar verebilir. Duvarın ya da zeminin rengi değişebilir, şişmeler meydana gelebilir ve küf kokuları oluşabilir. Peki ya oluşan gizli tesisat sızıntılarını erkenden fark edebilmek için ne yapmalıyız?

  • Su faturası normalinden daha yüksek geliyorsa,
  • Hiç bir musluğu açmadığınızda dahi su sesi geliyorsa,
  • Sayaçta gösterilen su tüketimi normalinden daha çoksa,
  • Duvarlarda ya da zeminde siyah ve ıslak noktalar oluşuyorsa gizli su sızıntısı var demektedir. Burada teknik destek almak çok önemlidir.

İstanbul su tesisatı kaçak tespit etmek için firmalar tarafından birçok yöntem kullanılmaktadır. Tabi ki incelenen bölgenin büyüklüğüne ve zorluğuna göre yöntem değişiklik gösterebilir.

İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit
İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit

 Termal Görüntüleme Yöntemi

Termal kamera ile boruların içinde oluşan kaçakları belirlemek çok etkili bir yöntemdir. Çünkü bu yöntem ile boruların içine kamera gönderilerek hem sıcak su hem de soğuk su tesisatında meydana gelen kaçaklar kolaylıkla tespit edilmektedir. Borular içine gönderilen kamera ile kaçak oluşan bölge belirlenir ve ona göre onarım yapılma kararı alınır. Herhangi bir kırma işlemi olmadan kolaylıkla sızıntı oluşan yer belirlenir. Bu durum hem zamandan tasarruf yapmanıza hem de maddi anlamda tasarruf sağlamınıza neden olur.

Akustik Dinleme Yöntemi

Su kaçağı tespit etme yöntemlerinden biri de akustik dinleme yöntemidir. Su sızıntısının bulunduğu yer tahmin edilir ve akustik dinleme cihazları ile sızıntının yerde, duvarda ortaya çıkardığı ses dinlenmeye çalışılır. Eğer tahmin edilen bölgede dinleme sonucunda sızıntının ortaya çıkardığı sesler titreşim yoluyla cihaza ulaşıyorsa orada su kaçağı olduğu doğrulanır. Bu doğrultuda onarım işlemi yapılır. Bu yöntemde de herhangi bir kırma ve dökme işlemi uygulanmaz.

Korelasyon Araştırması

Bir diğer kaçak bulma yöntemi de korelasyon araştırma yöntemidir. Bu yöntem ile borunun her iki ucuna da kaçağı bulabilen özel donanımlara sahip bir cihaz ile kaçak detektörü takılarak kaçak tespiti yapılmaya çalışılır. İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit İstenilen derinlikteki borulara uygulanır. Donanımlı cihazları kullanan ekip tarafından oluşturulan titreşimler ile boru içinde ki su farklı yönlere ayrılarak ve kacak detektörü bunu otomatik olarak kaydeder. Bu doğrultuda farklı yöne giden suların olduğu yerde kaçak olduğu tespit edilir. Ona göre onarım ilkeleri uygulanır.

Derinlik Hidrometresi

Kamera yöntemiyle, akustik dinleme yöntemiyle ve korelasyon araştırması ile bulunamayan kaçakları bulmak için derinlik hidrometresi yöntemi kullanılır. İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit Yani bulunması daha zor olan, damlatma tipi su kaçaklarını bulmak için kullanılan bir yöntemdir. Malzemenin yüzeyinde ki sahip olduğu nemi açmadan ölçmek amacıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde artık birçok modern kaçak bulma yöntemi bulunmaktadır. Gizli su kaçaklarının tespitini yapmak oldukça zordur ama işi uzmanlarına teslim etmek çok fazla hasar oluşumunu ve pahalı tamiratları önleyecektir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma