blank

Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi? En iyi radyatör petek modeline geçmeden önce petek nedir, onu tanımlayalım. Kombi tarafından pompalanan sıcak su tesisat boruları vasıtasıyla peteklere ulaşır. Petekler de almış oldukları ısıyı bulundukları ortama yayarlar. Şimdi gelin birlikte hangi petek modelinin daha iyi olduğunu inceleyelim.

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?

 • Alüminyum petek radyatörler,
 • Sac panel radyatörler,
 • Dökümden üretilmiş radyatörler,
 • Havlupan petek radyatörler,
 • Dekoratif petek radyatörler,
 • Yerden ısıtmalı modeller.

Panel Radyatörler ile Döküm Radyatörler Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Panel radyatörler sac ya da alüminyumdan üretilirler. Bu nedenle ısıyı ortama hemen iletirler. Ancak çabuk soğurlar. Döküm radyatörler ise geç ısınır ve ısıyı ortama geç iletirler. Ancak soğuması daha uzun sürdüğü için ortam geç soğur. Döküm radyatörler ağır oldukları için kurulumu ve nakliyesi daha zordur.
 • Panel radyatörlerin ısı iletkenliği daha fazladır. En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi? Bu nedenle daha fazla tasarruf yapmanızı sağlar. Oysaki döküm radyatörler geç ısındıkları için ısıyı kendi içlerinde hapsederler ve daha fazla doğalgaz yakmanıza sebep olur.
 • Döküm radyatörler çok daha çabuk kirlenirler ve sık temizlik yapılması gerekir.
 • Panel radyatörler daha estetik ve hafiftir. Evinize daha az yük bindirir.
 • Dekoratif olarak üretilen panel radyatörler, is, kir gibi duvarlara ve perdelere zarar vermezler.

Radyatör Peteği Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Radyatör peteği seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken konu kaloridir. Bu nedenle radyatör alırken kalori hesabı yapmalısınız. En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi? Eski olan radyatörleri atmak yerine temizliğinin yaptırılması eski performansını göstermesini sağlar. Tesisat borularının temizliği de önemlidir. En iyi radyatörü de kullansanız tesisat boruları kirli ise verim alamazsınız.

Genel olarak radyatörler dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünür. Oysa ilerleyen zamanlarda peteklerin alt taraflarında ısınma sorunu yaşayabilirsiniz. En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?  Bu gibi durumlarda ısınma performansı da düşer. En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi? Piyasada çok çeşitli radyatör modelleri bulunmaktadır. Bunlardan pahalı olup da ilerleyen yıllarda sorun çıkaran petekler de bulunmaktadır.

Bazı petekler yüksek oranda içeriden pas yaptığından dolayı sirkülasyon sırasında balçıklaşmaya ve tıkanıklıklara neden olabilir. Bu nedenle periyodik olarak petek temizliği yaptırmalısınız. En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi? Petek temizliği son teknoloji cihazlar ile profesyonel firmalar tarafından yapılmaktadır.

Radyatör Petek Kalori Hesabı

Isıtma sistemleri kurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ısıtılacak olan odanın ne kadar kalorideki petek ile ısıtılacağıdır. Isıtılacak olan mekanın metrekaresi, peteğin boyutu ve kaç kalori ürettiği, bodrum ya da çatı katı olması ve hangi cepheye baktığı gibi kriterler önemlidir. Radyatör petekleri ilk bakışta birbirinin aynı olsa da yapılacak bir hesapla uygun peteği seçmeniz mümkündür.

 • Metre bazında kalori hesaplama; ortalama 10-15 metrekare bir alanın ısıtılması için 1 metrelik ve 60 cmlik bir radyatör yeterlidir. Bu tarz bir petek yaklaşık olarak 1800 kcal ısı vermektedir.
 • Metreküp bazında kalori hesaplama; metreküp bazında hesaplama yapıldığında 1 metreküp başına 45 kcal/saat ısı elde edilmektedir. Bu boyuttaki bir alanda ısı verimi sağlanması için 120 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde bir radyatör yeterlidir.

Radyatörün Monte Edileceği Yer

Yukarıdaki kriterlere dikkat ederek radyatörünüzü aldıktan sonra radyatörünüzü konumlandıracağınız alanın da iyi belirlenmesi gerekir.

 • İlk dikkat edilmesi gereken konu dubleks ve yüksek tavanlı mekanlarda radyatör seçimine dikkat edilmelidir. Isı yukarı doğru yükseldiği için alt katları ısıtacak yüksek ısı gücüne sahip radyatörler tercih edilmelidir.
 • Petekler genellikle pencere altlarına yerleştirilir. En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi? Pencerelerden içeri giren soğuk havanın ısınması amaçlanır. Isı yalıtımı iyi yapılmış olan evlerde büyük radyatör seçimi uygun değildir.
 • Radyatörün pencere altına konulamadığı durumlarda dış cepheye bakan duvara monte edilmelidir.
 • Merkezi ısıtma sistemli ve çok katlı yapılarda en üst katların ısınması için basıncın yüksek olması gerekir. Bu nedenle alt katların basınca dayanıklı petek almaları gerekir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma