Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Rate this post

Banyolarımız için bayanların özenerek, çeşitli araştırmalarla seçmiş olduğu, duşakabinden su sızıyor olması aslında çok sık rastlanılan bir problem değildir. Fakat böyle bir problemle de karşılaşırsanız şayet, çözümü oldukça basittir. Sorunun kaynağına yani, doğru yerden onarılabilmesi için öncelikle sızan bölgenin tespit edilmesi gerekir. Duşakabinin altından su sızıyor olması, birden fazla sorundan dolayı meydana gelebilmektedir.

Duşakabinin Altından Su Sızıyor

Duşakabinin altından su sızıyorsa, bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Ancak, bu işleri yaparken dikkatli olmalı ve güvenliğinizi sağlamalısınız. Eğer bu işlemleri kendiniz yapmakta zorlanıyorsanız, bir profesyonel yardım almanız daha iyidir.

 1. Sorunun Nereden Geldiğini Belirleyin: Su sızıntısının tam olarak nereden geldiğini belirlemek için duşakabinin altına bakın. Sızıntının kaynağını tespit etmek, sorunu doğru bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır.
 2. Contaları Kontrol Edin: Duşakabinin altındaki su sızıntısı genellikle sızdıran conta veya silikon mühürlerden kaynaklanır. Bu nedenle duşakabinin altındaki contaları ve mühürleri kontrol edin. Eğer contalar hasarlı veya eskimişse, onları değiştirmeniz gerekebilir.
 3. Silikon Mühürleri Yenileyin: Duşakabinin altındaki silikon mühürler zamanla aşınabilir veya çatlaklar oluşturabilir. Bu durumda, eski silikonu temizleyin ve yeni silikon mühür uygulayarak su sızıntısını engelleyebilirsiniz. Silikon mühür uygularken dikkatli ve düzgün bir şekilde yapmanız önemlidir.
 4. Bağlantı Noktalarını Kontrol Edin: Duşakabinin altındaki bağlantı noktalarını (bulaşık lavabosu, musluk, su hortumu vb.) kontrol edin. Eğer bağlantı noktalarından su sızıyorsa, bu bağlantıları sıkılaştırın veya gerekirse yeniden monte edin.
 5. Yüzeyleri Kurulayın: Duşakabinin altındaki suyun birikmesini önlemek için bölgeyi düzenli olarak kurulayın. Islak zeminler veya alanlar, sızıntı sorununu artırabilir.
 6. Profesyonel Yardım Alın: Eğer yukarıdaki adımları uyguladığınız halde su sızıntısı devam ediyorsa veya sorunun kaynağını tespit etmekte zorlanıyorsanız, bir su tesisatçısından veya profesyonel bir tamirciden yardım almayı düşünün. Karmaşık bir su tesisatı sorunu varsa, uzman yardımı gerekebilir.

Duşakabin altından su sızıntısı sorunu ciddi bir konu olabilir ve erken müdahale etmek, daha büyük sorunların önüne geçebilir. Bu nedenle sızıntıyı mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışın veya uzman birinden yardım alın.

Evinize aldığınız duşakabinin modeli, görüntüsü ve yapımında tercih edilen malzemeler ne kadar önemli ise duşakabinin montajında gösterilebilecek hassasiyet de çok önemlidir. Duşakabin montajının iyi yapılması ve sızdırmazlığına ayrıca özen gösterilmelidir. Eğer duşakabinizde sızdırma var ise duşakabinizin artık özelliği kalmamış, yok olarak bile kabul edebilirsiniz. Hatta işe yaramadığını bile dile getirebilirsiniz. Banyolarınız duşakabinden sızan su ile ıslanıp rutubete sebep olabilir. Bunun içinde görünümünden ziyade montajına özen göstermek gereklidir.

Duş Tekneleri Neden Su Sızdırır?

Duşakabin diye adlandırılan teknelerin diğer adı da duş teknesidir. Peki, Duşakabinler neden su sızdırır sebepleri ile hep birlikte öğrenelim.

 • Pis su giderinin olduğu bölgenin tıkanık olması nedeni ile suyun geriye taşması,
 • Duşkabine uygulanan silikonun yeterli düzeyde olmaması ve bu nedenle su sızdırması,
 • Duşakabinin monte edilmesi sırasında vidalarının iyi takılmamasından dolayı su akıtması,
 • Pis su giderinde meydana gelen kırık ya da çatlaktan kaynaklanan sorunlardan dolayı su akıtması,
 • Banyoda bulunan su tesisatlarında meydana gelen patlama ile suyun yüzeye çıkması sonucu oluşan akıntı gibi.

Yukarıda sayılan sebeplerle su sızıntısı olur ise eğer parkelerinizin de daha fazla zarar görmemesi için bir tesisatçıya başvurarak tamir ettirebilirsiniz.

Duşakabin Altından Su Sızıyor
Duşakabin Altından Su Sızıyor

Duşakabinde Oluşan Sızıntı Nasıl Engellenir?

Duş teknesinin kenarlarında bulunan silikonları önce temizleyip, sonrasında dikkatlice yeniden silikon çekilebilir. Sıkılan silikonları, kenarlara eşit olarak dağıtılmaya özellikle dikkat edilmelidir. Silikon tercih ederken kaliteli olanları seçmeye özen gösterin ki çekilen silikonlar uzun süreli kullanmaya devam ediniz.

Duşakabinde Oluşan Sızıntı İçin Neler Yapılabilir?

Tekne süzgecinde oluşmuş olan tıkanıklık için çeşitli kimyasallar kullanarak açabilmeniz mümkündür. Duşakabin giderinde meydana gelen tıkanıklıklar kimyasal ile bile açılamıyorsa sadece bu amaçla üretilen makineler mevcuttur. Bu makineler ile sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Evinizde döşenen su tesisatınız ile ilgili bir sorun olabileceği düşünülüyorsa, bu konuda hassas çalışan sizlere fazla masraf çıkarmadan çalışan firmaları tercih edebilirsiniz. Son teknoloji donanımına sahip firmaların olabileceğini bilmelisiniz. Çalışmalarında dijital kamera kullanarak boruların içerisini görüntüleyip, kırık ve çatlak olup olmadığına bakılarak sızan yer onarılmaya çalışılır.

Duşakabin altından su sızıyor, ve kime yaptırsam diye düşünüyorsanız, yaptıkları çalışmalarının karşılığında garanti veren firmaları tercih etmeniz konusunda uyarıda bulunabiliriz. Sızan bölgenin tespit edilmesi ile birlikte seçtiğiniz firma ile yapılan ortak fikir alışveriş sonunda, en kısa zamanda sorununuz ortadan kalkar. Ayrıca sayılan bu sebeplerin haricinde duşakabin teknesinin montajında işçilik ve kırık gibi hatalar mevcut ise montajını yapan firma ile görüşerek, yeniden masraf yapmadan onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Duşakabin Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken İşlemler Nelerdir?

Duşakabin montajı için kullanılacak silikon malzemelerinin öncelikle suya temas etmemesini sağlamalısınız. Duşakabin montajında teknenin kenarında bulunan köşelere, dışına taşmayacak şekilde silikon sıkılmalıdır. Duşakabin alt küvet ayaklarının sabitlendiğinden lütfen emin olunuz.

Duşakabin kapısının açılıp kapanması için orantılı ve rahat çalışacak konuma ayarlanmalıdır. Duşakabin altından sızan sular için işinin ustası, tecrübeli firmalarla çalışmanız maliyet açısından daha uygun olacağını bilmelisiniz. Çünkü yapılacak çalışmalar cihazla belirlenerek, sorun çözülmeye çalışılır. Böylelikle duşakabin altından su sızıyor, sorusuna şahit olursanız yazımızda da belirttiğimiz gibi yol izleyerek kendiniz bile çözüme ulaşabilirsiniz.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma