Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Temiz su kaçağı tespit edilirken, sıcak su ve soğuk su birbirinden ayrılarak tespit işlemi yapılmalıdır. Binalarda içerisinde kullanılan İSKİ’den gelen suyun, daireler içerisinde kullanımı için döşenen temiz borulara temiz su tesisatı adı verilir. Gelen suyun basıncından dolayı yaşanan borularda kaçak riski kalorifer tesisatına göre daha fazla olarak gerçekleşir. Genellikle, kombilerden çıkan sıcak su borularında kaçak yaşanma oranı, soğuk suya oranla daha fazladır. Bunun nedenleri arasında sıcak suyun borularda yaptığı genleşmeye bağlı yaşanan sorunlar ve suyun yüksek dereceye ulaşan sıcaklığıdır. Sıcak ve soğuk su tesisatlarının tümüne temiz su tesisatı adını verilir. Bu hatlardaki ve borulardaki oluşan kaçağa da temiz su kaçağı adı verilir. Sonradan yapılan tesisatlarda da, borular sıva üstünden çekildiği için herhangi bir kaçak oluşumunda sızdırma yapan yer belli olduğu için kırmaya gerek kalmaz ve basit bir tamirle onarım yapılır. Bu şekilde yapılan temiz su tesisatlarında cihazla kaçak arama gereği duyulmaz. Temiz su tesisatlarında cihazla kaçak arama çok nadir olarak yapılır.

Temiz Su Borularında Kaçak Basit Önlemler Alınarak Fark Edilebilir

Temiz su borularındaki kaçaklar temiz suyun olduğu borulardaki kaçaklardır. İçinden geçen suya göre sıcak su boruları ve soğuk su boruları olmak üzere ikiye gruba ayrılır. Temiz su borularında oluşan kaçaklar tesisatçılar tarafından daha rahat bulunur. Evinizin girişindeki ana vanayı kapatarak, temiz su borularında kaçak olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Vana üzerinde yer alan sarı filtre yardımı ile kalorifer borularından ayırt edilebilir ve vana kapatıldığı zaman su kaçağı engellenir. Eğer su kaçağı durmuyorsa, sızıntı sıcak su borularında olabilir. Temiz su borularındaki kaçaklar ayırt edilmesi daha kolay olan su kaçaklarıdır.

Şebeke Suyu Borularında Meydana Gelen Patlama

Şebeke suyu boruları neden patlar, diye düşünüldüğünde bu duruma neden olacak birçok sebep yer alır. Su borusu patlaması nedenleri arasında, ortalama su basınç değerlerinin gün içerisinde çok fazla yükselmesinden ve genleşmesinden kaynaklanır. Basınç farkı oluşumuna bağlı olarak, su borularında patlama ortaya çıkar. Bu durum sonucunda tesisat borularında çatlamaya neden olur. Yaşanılacak bu olumsuz durumu önlemek için su vanası kısık ayara getirilebilir veya basınç düşürücü regülatör kullanılabilir. Plastik boru da su kaçağı riski çok daha fazla görülür. Boru kendiliğinden patlar mı? Sorusuna verilecek cevaplardan bir diğeri ise borularda yaşanan genleşmelerdir.

Temiz Su Borularındaki Su Kaçağı Nedenleri

Temiz su borularında su kaçağı nedenleri arasında,

 • Su borularının sağlam ve dayanıklı malzemeler kullanılarak yapılmaması,
 • Şebeke suyunun aşırı basınçlı olması ve buna bağlı gerçekleşen su borularında patlama
 • Demir borularda oluşan çürüme ve küf oluşumları
 • Plastik boruda yapılan eklerin sağlam yapılmaması ve buna bağlı oluşan çatlamalar ve kırılmalar sonucunda su kaçaklarının oluşması veya kullanılan malzemelerin kalitesiz olması
  Bina içerisinde yapılan inşaat ve onarım işlemleri sırasında su borularında oluşan hasar ve zedelenmelere bağlı gerçekleşen su borularında patlama ve su borularında sızıntılar.

Temiz Su Borularında Su Kaçağı İçin Yapılması Gerekenler

Temiz su borularında oluşan su kaçaklarında ilk yapılması gereken işlemlerin başında elektronik cihazla plastik boruda su kaçağı yerini noktasal olarak tespit edilmesi gelir. Yapılacak işlemler için uzman desteği almak gerekir. Cihazla su sızıntılarının yerini bulma işlemi uzmanlık gerektiren işlemler arasında yer alır. Temiz su borularında su kaçağı olup olmadığını belirlemek için firmamızdan yardım alabilirsiniz.

Cihazla Su Kaçağı Arayan Tesisatçı

Cihazla su kaçağı arayan tesisatçı arıyorsanız firmamıza ulaşarak üstün kaliteli hizmetlerinden yaralanabilirsiniz. Su kaçağını bulmak için teknolojik cihazların tümü firmamızda bulunmaktadır. Firmamız, temiz su kaçaklarının yerini bulma konusunda en iyi firmaların arasında baş sıralarda yer alır. Su kaçağı tespitleri ve evinizin su tesisatlarının kontrolünü yaparak sizlere en kaliteli hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Cihazla su sızıntısı bulan tesisatçı aradığınız zaman firmamıza ulaşarak hizmet alabilirsiniz. Hangi borunun su sızdırdığını, su kaçağını doğru ve kaynağının tespitini yaparak sizlere en kaliteli hizmeti veriyoruz. Firmamızın güvenirliği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz hizmet sunduğumuz müşterilerimizin fikir ve görüşlerine başvurabilirsiniz.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

 • Su sayacı, musluklar açık olmadığı halde ve herhangi bir su kullanımı olmadığı halde dönüyor ise
 • Gelen su faturalarınızın ücreti sürekli artış gösteriyor ve su kullanımı yapılmadığı dönemlerde de yükse su faturaları geliyorsa
 • Banyonuzdan alt kat komşunuzun tavanına su sızıntıları meydana geliyorsa
 • Banyo içerisinde küf nem ve çürümeler meydana geliyorsa ve fayans aralarında renk değişimleri görülüyorsa
 • Islak ya da kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkıyorsa,
 • Duvarlarda rutubet veya ıslanma varsa
 • Borulardan gelen böceklerde artış yaşanıyor ise evinizde su borularında kaçak olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağının doğru tespit edilebilmesi için bazı teknik cihazlar kullanılır. Kullanılan cihazlar suyun aktığı yeri tespit eder ve mevcut kaçağı bir ekran yardımıyla gösterir. Tesisat şirketlerinin kaçak bulmak için farklı su kaçağı yöntemi kullanılır. Bu yöntemler arasında;

Dinleme Cihazı: Su kaçaklarını bulmak için en fazla kullanılan cihazlar arasında yer alır. Cihazın diğer cihazlardan ayrılan en önemli özelliği, en hassas su kaçağı tespiti yapabilen tespitler arasında yer almasıdır. Sıcak su ve soğuk su borularında oluşan kaçağın yerini rahatlıkla tespit edebilir. Tespit işlemi sırasında kaçağın terini tam olarak belirleyerek noktasal yer bildirimi yapar.

Termal Kamera: Genellikle sıcak su borularında meydana gelen su sızıntılarının yerini tespit etmek için kullanılır. Diğer cihazlara oranla daha az kullanılır. Diğer cihazların yanında su kaçağı tespiti işlemi sırasında yardım görevi görür. Tek başına kaçak bulma konusunda yeterliliğe sahip değildir. Genellikle sıcak su kaçaklarının tespit işlemlerinde kullanılan yöntemler arasında yer alır. Tesisatçıların kullanmış olduğu ana koordinat belirleme yöntemleri arasında yer almaz.

En Fazla Kullanılan Su Kaçağı Bulma Teknikleri

 • Seramikleri kırarak su kaçağının yerinin tespit edilmesi tekniği
 • Termal kamera ile sıcak su kaçaklarını tespit edilmesi
 • Boru kamerası ile boru içini görüntüleme tekniği
 • Boruya verilen gazı izleyerek kaçağı bulma tekniği
 • Boyalı su kullanarak su kaçağı bulma tekniği
 • Akustik cihazla dinleme yaparak su kaçağının sesini bulma tekniği
 • Kimyasal ilaç kullanılarak patlak borunun bulunması tekniği
 • Ortamda fazla nem bulunan noktayı tespit ederek yapılan aramalar

Firmamızın Su Kaçağı Bulma Hizmetleri

Firmamızın su kaçağı bulma hizmetleri arasında öncelikli olarak sonun en doğru şekilde çözümlenmesi yer alır. Yapılan işlemler ve uygulamalar sonucunda oluşan su kaçakları hiçbir zarar verilmeden noktasal olarak bulunur. Uygulamalar esnasında son teknoloji cihazlar kullanılarak işlemler yapılır. Bu nedenle yer tespit işlemleri çok kısa sürede yapılır. Firmamız vermiş olduğu tüm hizmetlerde profesyonel çalışma sistemi ile çalışmalar yapar ve verdiği hizmetlerde işinde uzman profesyonel kişiler çalışır. Firmamız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizlere ulaşabilir ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmamız hakkında detaylı bilgilere referanslarımızdan aldığınız bilgiler ve yorumlar ile ulaşabilirsiniz.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma