Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Rate this post

Balkon Gideri Açma Kış aylarına neredeyse hiç kullanılmayan balkonlar yaz aylarında vazgeçilmez oturma alanlarındandır. Evimizin balkon kısmında bulunan atık su giderleri en az kullanılan bölgelerden birisidir.

Balkon tıkanıklığı rüzgar ile beraber uçuşan kir ve çeşitli maddelerin boru içinde birikerek tıkanıklığın oluşmasına neden olur. Tıkanan balkon gideri yağmurun yağmasıyla tahliye yapamaz ve bu durumda evi su basmasına neden olabilir. Bu yüzden balkon gideri açma çok fazla ihtiyaç duyulan bir hizmettir.

Balkon Gideri Açma Yöntemleri

Balkon gideri genellikle aşağıda belirtilen nedenler doğrultusunda tıkanır.

Bunlar;

  • Tesisatçının gider borusuna yeterli meyil vermemesi
  • Dışarıdan rüzgârla gelen cisimlerin balkon giderini tıkaması sonucu oluşur.
  • Borunun büyük bölümü beton içerisinde olduğundan giderin meyilli olup olmadığı kişi tarafından fark edilemez. Tıkanıklığı açmak için tel yardımıyla gidere müdahale edilmek istendiğinde kısa süreli sonuç alıyorsak ve sonrasında tıkanıklık yine oluyorsa meyilsiz olabilir.

Bütün binanın balkonlarına ait giderler birbirine bağlantılıdır. Ayrıca bu giderler balkondan yağmur oluklarına bağlıdır. Yapraklar bu olukları tıkayabilir ve bu durumda yine balkon giderlerinde tıkanıklığa sebep olur.

Balkon Gideri Tıkanırsa Ne Olur?

Balkon giderlerinin tıkanması balkonda su birikmesine neden olur. Su birikintisi tahliye olamadığından yükseldiğinde balkon kapısını çürütecektir. Ayrıca hala müdahale edilmezse içeriye su girmesine de neden olur. Çoğu kişi de balkon temizliği yaparken suyun çabuk akıp gitmesini sağlamak için gider kapağını açar. Bu oldukça yanlış bir durumdur.

Çünkü açılan gider kapağıyla beraber suya karışan cisimlerde gider borusuna iner ve birikerek tıkanmaya sebep olabilir. Yıkanan balkondan su geri geliyorsa eğer; tıkanıklığın sebebi yağmur oluklarındaki tıkanıklıktır. Üst katlarda yıkanan balkon ya da daha çok yağmurlu havalarda bu durum karşımıza çıkar.

Balkon Giderini Kişi Kendisi Açabilir Mi?

Tıkanan balkon gideri açma işlemi için kişinin yapacağı işlemler sınırlıdır ve her zaman çözüm getirmez.

Pompa ile balkon gideri açma:

  • Tel ile balkon gideri açma
  • Lavabo açıcı ile balkon gideri açma

Pompa İle Tıkanan Balkon Gideri Nasıl Açılır?

Bu yöntem balkon giderini açmak için kullanılan en klasik yöntemlerin başında gelir. Gider kapağı çıkarıldıktan sonra pompa giderin tamamı kapanacak şekilde yerleştirilir. Ardından pompa işlemi yapılır. Bu yöntem her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Pompalama işlemi sırasında vakum etkisiyle borunun daha derinliklerine inebilir. Böyle bir durum işi daha zor bir hale getirecektir.

Balkon Gideri

Tel İle Tıkalı Balkon Gideri Nasıl Açılır?

Borunun içerisine tel sokularak tıkanıklığı açmakta çoğu zaman etkili bir yöntemdir. Fakat bu durum ancak tıkayan cismin telin ulaşabileceği seviyede olduğu zaman sonuç verir.

Telin ucu kanca haline getirilmelidir ve kancalı uç balkon giderinin içine sokulmalıdır. Telin uzunluğu kadar borunun içinde tel yavaş yavaş geri çekilir. Buradaki amaç yabancı cismin kancaya takılmasını sağlayıp, çıkarmaktır.

Gideri sebep olan cisim telin ulaşamayacağı kadar uzaktaysa hiçbir şekilde çözüm elde edilemez. Ayrıca tel her zaman cismi dışarı çıkarmaz. Tel borunun içine sokulduğunda cisim daha derinlere de itilebilir.

Lavabo Açıcı İle Balkon Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo açıcılar faydasından çok zarar veren sonuçlara sebep olacağından en son başvurulacak şey olmalıdır. Lavabo açıcılar fayanslara zarar verir, bazen de etkili olmasından borularda delik oluşmasına sebep olacaktır.

Tesisatçıların Uyguladığı Yöntemler

Tesisatçılar balkon gideri açma işlemlerinde son teknolojiden destek alarak sorunu kısa sürede çözüme kavuşturur.

Uyguladıkları işlemler ise şunlardır;

  • İlk olarak bilgisayar destekli kamera ile balkon giderinin içini görüntülenir,
  • Görüntüleme işleminde giderde ki tıkanıklığın yeri tespit edilir,
  • Tıkanıklığın neden olduğu etkene göre robota tıkanıklığı açan uygun başlık takılır,
  • Kullanılan tıkanıklık açma cihazı ile gider kolayca açılır
  • Tamamlanan işlemlerin ardından balkon fayanslarına hiçbir zarar verilmemiş olur.

Sorun çözümlerinde işini ustalıkla yapan tesisatçılardan almak her zaman en doğru yöntemdir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma