Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Az Yakan Kombi- En Kaliteli Kombi Markası

Özellikle kış aylarında doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi birçok kişinin ortak şikâyetidir. Bu durum doğalgazın bilinçsiz olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Kombi üreticileri artan maliyetler karşısında kaliteli marka ve modellerin yanında, kalitesi daha düşük ve daha uygun fiyatlı modelleri piyasaya sürmüşlerdir. Az yakan kombi diye bir şey yoktur. Doğalgaz konusunda tasarruf yapmak isteyenlerin neler yapması gerektiği ile ilgili bir makale paylaşmayı uygun gördük.

Doğalgazdan tasarruf etmek isteyenler kombilerini kısık ayarda yakmalıdırlar. Kısık ayarda yakılan kombiler daha az yakıt harcar, yüksek ayarda çalıştırılan kombiler ise daha fazla yakıt tüketirler. Kombi modelleri arasında yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu % 5 civarındadır. Baca, gaz atığını dışarıya atarken yüksek sıcaklıktaki gazın su buharına dönüşmesine yoğuşma denir.
Yoğuşan su buharı eşanjöre ısı verir ve ortaya çıkan bu ısıyı kullanarak % 5 oranında enerji tasarrufu sağlanır. Kombi cihazınızı yüksek ayarda yakıyor ancak peteklerden yeterli verimi alamıyorsanız petek ve tesisat temizliği yaptırmalısınız. Tesisat içindeki su akışı ne kadar düzenli olursa kombiniz de o kadar performanslı çalışır.

Doğalgazı Ekonomik Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Isınma konusunda kombinin performansı etkili olsa da ısınmayı etkileyen birçok etken vardır. Kombim az yakıyor demeden önce diğer faktörleri gözden geçirmiş ve elemiş olmanız gerekir. Isı yalıtımının yetersiz olduğu bir evde kombi çok fazla yakıyor demenin bir anlamı olmaz.

Öncelikle çatı izolasyonunun yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çatıdan yaşanan ısı kaybı yaklaşık olarak % 20 civarındadır. İyi bir çatı izolasyonu ile ısınma maliyetinizi azaltabilirsiniz. Sisteminizde zaman ayarlı termostat kullanırsanız gaz tüketiminiz de optimize olacaktır. Bu sayede daha az tüketim yapacaksınız.

Kapı ve pencerelerin izolasyonu iyi malzemeden yapılmalı ya da izolasyonu iyi yapılmalıdır. Konutlarda yaşanan ısı kaybının % 15’i kapı ve pencerelerden olmaktadır. Kombinizi verimli kullanmanız için oda sıcaklığı 19 derece olmalıdır. Oda termostatı bu işi sizin yerinize halleder ve ısı bir derece düşerken yakıt tüketiminde de % 6 tasarruf sağlanmış olur.

Evlerde genellikle radyatör petekleri camların önünde yer almaktadır. Kalorifer peteklerinin önüne koyulan mobilyalar ve yukarıdan sarkan perdeler radyatörlerinizin ısı yaymasını engeller. Bu da yakıt tüketimini yaklaşık olarak % 15 arttırır.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm faktörleri elediğimizi varsayarak az yakan kombi nasıl olmalı ya da daha az fatura ödemek için hangi kombiyi seçmeliyim sorusunun cevabını arayalım.

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Hangi kombiyi almalıyım sorusuna yanıt vermeden önce kombi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Üç farklı kombi çeşidi vardır. Bunları kısaca açıklayalım.

  • Bacalı kombi; artık çok fazla kullanılmayan bu kombi çeşidinin yine de kullanıcısı bulunmaktadır. Ortamdaki oksijeni kullanarak yanmayı sağlıyor ve yanma sonucu ısınmayı sağlıyor.
  • Hermetik kombi; bu komi çeşidinde de baca kullanılıyor. Ancak yanma öncesi ve sonrasında ortamdaki hava ile temas olmuyor.
  • Yoğuşmalı kombi; en fazla tercih edilen kombi çeşitlerinden biridir. Genellikle ismini sık olarak duymuşsunuzdur. Ancak ne olduğu konusunda fikri olmayanlar için kısaca açıklamak gerekirse; ortamdaki hava ile yakıtın yanması sonrası ortaya çıkan gaz atıklarını su buharı olarak atar ve kalan gazı sıvılaştırarak tekrar sisteme kazandırır. Burada atık gaz yüksek sıcaklığa sahip olduğundan sistemde ısı kaybı yaşanmaz ve yakıt tüketimi de azalmış olur. Yoğuşmalı kombiler gerekli tüm yalıtım şartları sağlandığı takdirde diğer kombilere göre % 15 daha tasarrufludur.

Az yakan kombi markası için dikkat etmeniz gerekenleri kısaca özetlersek, servis ağı, enerji tasarruflu olması, garanti kapsamı ve ücreti gibi birçok kritere bakarak karar vermelisiniz.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma