Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

Rate this post

Evlerimizde sıklıkla kullanılan alafranga tuvaletlerde rezervuar sıkıntıları ile karşılaşılabilir. Belirli hacimde bulunan deponun içine suyun belirli oranda gönderilmesini sağlayan sisteme sifon sistemi denir. Bu sistemlerde zaman içinde su kaçakları, su aktarım problemi gibi problemler meydana gelebilir. Alafranga rezervuar tamiri de alafranga tuvaletlerin rezervuar sisteminde meydana gelen sorunlar için uygulanır.

Alafranga Rezervuar Tamiri Nasıl Yapılır?

Sifon yapıları genel olarak 2 kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan ilki doldurma ikincisi de boşaltma grubudur. Sifonda su kaçırma problemi bu grupların herhangi birinde meydana gelen arızadan kaynaklanabilir. Ve bu problemler sifonların dıştan görüntüsü ile belli olmaz. Yani bu problemleri tespit etmek için rezervuar kapaklarını mutlaka açılması gerekir.

Su kaçağının doldurma grubunda olması su kaçıran sifonun yer aldığı bölümün su ile dolu olması ile ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda rezervuara su girişi devam etmektedir. Böyle sorunlarda büyük olasılıkla sorunlar flatör denilen parçalardan meydana gelmektedir. Sistemde flatöre bağlı bir şamandıra yer almaktadır.

Bu şamandıra su doldukça yükselmeye devam etmektedir. Şamandıra belirli yüksekliğe geldiğinde otomatik olarak rezervuara su girmesi engellenmektedir. Rezervuarda yer alan su boşalınca flatör yeniden aşağıya inecektir. Yine otomatik olarak rezervuar su alacaktır. Sistemin parçalarında meydana gelecek arıza durumunda parçaların değişimi yeterli olacaktır.

Rezervuar Boşaltma Grubu Sorunları

Rezervuar ile ilgili problem boşaltma kısmından kaynaklanıyorsa bu durumda farklı çözümler sunulur. Boşaltma grubunun en alt bölümünde suyun sızmasına engel olan bir conta yer almaktadır. flatörde bir problem olmamasına rağmen sifondan su kaçıyorsa muhtemel problem boşaltma grubundan kaynaklanmaktadır. Bu tarz problemlerde yüksek ihtimal sorun boşaltma grubunda yer alan contadan kaynaklanmaktadır.

Sorunun net tespiti için klozet yerinden sökülmelidir. Böylece conta kontrol edilir. Bu sırada musluklar tamamen kapatılmalı ve rezervuarda yer alan su tamamen boşaltılmalıdır. Sorun contada ise eski conta sökülür. Yerine yenisi takılır ve klozet aynı şekilde yerine takılır. Böylece sorunlar da ortadan kalkmış olacaktır.

Alafranga Rezervuar Tamiri
Alafranga Rezervuar Tamiri

Bozuk Rezervuar Nasıl Tamir Edilir?

Günümüzde gömme rezervuar ve tuvalet arkası sifon olarak bilinen iki adet rezervuar çok fazla kullanılır. Alafranga rezervuar tamiri için de bu rezervuarlara bakılmaktadır. Alafranga Rezervuar Tamiri Aslında sifon nasıl olursa olsun sifonların çalışma mantığı hemen hemen aynıdır.

Bu sifonlarda doldurma grubu sorunlarında şu işlemler uygulanır:

 • Musluğun suyunun kesilmesi gerekir
 • Musluğa bağlı olan flatör yani şamandıra bulunur.
 • Şamandıra hava ile dolu olmalıdır.
 • Şamandıra çalışma sisteminde sorun olabilir.
 • Parça değişikliği ya da tamiri ile sorunlar ortadan kaldırılır.

Doldurma grubunda ya da boşaltma grubunda yer alan sorunların genel kaynağı parça yıpranması ya da bozulması olmaktadır. Bu sorunlar genelde parça değişikliği ile ortadan kalkacaktır. Alafranga Rezervuar Tamiri Ayrıca bazı durumlarda tuvaletin su kaçırması da rezervuar sorunu gibi görülebilir. Tuvalet rami Böyle durumlarda sorunun kaynağının net şekilde tespit edilmesi gerekir.

Rezervuar Tamirinde Conta Sorunları

Rezervuarlarda meydana gelen sorunların en fazla kaynak sebebi contalar olabilir.

Bu gibi durumlarda;

 • Rezervuar kapağı açılır
 • Şamandıranın suyun üstünde bulunup bulunmaması kontrol edilir
 • Şamandıra bazen patlayarak su içine girebilir.
 • Bu durumda şamandıra değişmelidir.
 • Sorun şamandıra kaynaklı değilse şamandıranın bağlı olduğu musluk sökülmelidir.
 • Musluğun bağlı olduğu conta yıpranmış olabilir.
 • Bu durumlarda conta sökülür.
 • Doldurma grubunda meydana gelen herhangi bir sorunda doldurma grubunun tamamen değiştirilmesi daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Doldurma grubunda sorun yoksa boşaltma grubu için de aynı tespit yapılır ve değişimler uygulanır. Boşaltma grubunda meydana gelen sorunlarda da sistemin tamamen değişmesi daha sağlıklı olacaktır.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma