Ustaya Soru Sor

Sorularınız aklınızda kalmasın! Bize tüm sorularınız iletin; en kısa sürede cevaplayalım.

Nasıl Yapılır Video

Çalışmalarımız ve işlemlerimizi Video galerimizde detaylı izleyerek inceleyebilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen sorular ve problemler için burayı tıklayabilirsiniz

İstanbul Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti Kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmek her tesisat ustasının bildiği bir işlemdir. Ancak her usta makineye sahip olmadığı ve yeterli teknik donanımı bulunmadığı için geleneksel usul olarak kırıp dökerek ve ekstra masraf çıkararak uygulama aşamasında çalışmaktadır. Su kaçağı tespiti sırasında bu yöntemler ne yazık ki eskide kalmıştır. Günümüzde hemen hemen herkesin tesisat konusunda birtakım makineleri bulunmakta ve su kaçağı konusunda da bu makinelerden yardım almaktadır. Firmamız su kaçağı hususunda müşterilerine yardımcı olmak amacıyla, bütün makine ve ekipmanlar ile hazır şekilde bulunmaktadır. Bu sayede müşterilerin işleri kırılmadan, dökülmeden pratik bir şekilde çözümlenmektedir.  

Tesisat borularının parçalarında ortaya çıkan veya borunun direk ana hattında oluşan kırık, çatlak sonucu ortaya çıkan su sızıntısına su kaçağı denilmektedir. Su kaçağı binalarda olmaması gereken ve istenmeyen bir durumdur. 

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?

Su kaçağı bulma işlemleri yapılırken ustalar kaçağın bağlı bulunduğu uygun kameralı makineyi kullanarak işleme başlamaktadır. Su kaçağının sıcak su, soğuk su, temiz su, pis su vb. farklı durumları vardır. Kullanılan makineler ve bu makinelerin aparatları da ilgili duruma özgü olmaktadır. Ayrıca borunun uzunluğu, yaşanılan sıkıntının önem derecesi vb. durumlar ile kolay bir şekilde işin ehli uzmanlara tarafından sorun çözümlenmektedir. Akustik cihazlar ile dinleme sistemi, kameralı görüntü alma sistemi, termal kameralar yardımı ile sıcak su basınçlarının kontrol sistemi gibi durumlar ile grafik okumayı ile bilen hem uygulamada hem de işin teknik kısmında kolay şekilde sorun çözümüne odaklı çalışan ustalar ile çalışma yapılmaktadır. 

Su Sızıntısı Durumuna Yol Açan Etmenler

Yüksek Basınç: Gece ve gündüz suyun sıklıkla kullanım zamanına uygun olarak borulara farklı basınç sistemi uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak borunun kaldıramayacağı oranda su basıncı gelmesi işlemi ile su kaçaklarına neden olmaktadır. 

Çatlak: Su kaçağı şikayetlerinin bir numaralı nedeni borularda ya da boruların birbirine bağlama yerlerinde hem çevresel etmenlerden hem de zaman aşımına bağlı olarak ortaya çıkabilen çatlaklar bulunmaktadır. 

Korozyon: Korozyon boruları su kalitesine bağlı olarak su sızıntılarına yol açabilmektedir. Arıtılmış olan suyun kireçlenme oranı da ortadan kalkacak ve yumuşak bir yapı ile tesisat sisteminden iletilecektir. 

Binanın Yapısındaki Bozukluklar, zaman içerisinde binanın da yaşının gelmesi ile birlikte bina oturmaya başlamaktadır. Binanın temelindeki değişimler, yaşa bağlı, deprem veya sel taşkınlarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kanalizasyon borularında neden olan sus sızıntıları bu şekilde ilerlemektedir. 

Koç Vuruşu: Gün içinde sürekli olarak aç kapa yapılan ve ani kapatılan musluklarda belirli bir basınç kaybı meydana gelebilmektedir. Zaman bağlı olarak süreli ani aç kapa işlemlerinde de basıncın çıkıp çıkıp inmesine koç vuruşu denilmektedir. Bu işlemlerin zarar verilmemesi için bina tesisat sisteminde geniş çapı bulunan boruların tercih edilmesidir. 

Su Kaçağı Belirtileri

  • Su kaçağı belirtileri bir anda anlaşılmayabilir. Bazen kendini gösterebilir bazen de gizli olarak kaçak bina içerisinde yayılmaya başladığında birtakım sinyalleri beraberinde getirebilmektedir. Su kaçağının belli başlı nedenlerini aşağıda birkaç adım ile belirlemiş bulunmaktayız. 
  • Su faturalarında meydana gelen ani artışlar su kaçağının habercisi olabilmektedir. 
  • Alt kata su sızması durumunda gözle görülen belirtiler bulunabilir. Tadilat yapılması ve onarım işlemlerinde hala bitmek bilmeyen komşuya su damlama ya da duvarlarda suların gezmesi ciddi problemleri beraberinde getirebilmektedir. 
  • Banyo ve lavabolarda bulunan seramik arası derzler normal şartlarda beyaz renkli olur. Üzerinden oldukça fazla zaman geçmesi ile birlikte bu renkte hafif sararmalar meydana gelebilmektedir. Oysaki su kaçağı olan banyo ve lavabolarda derz aralarında ani sararmalar meydana gelmektedir.

Su Kaçağı Tespiti

Petek Temizleme

Kombi Bakımı & Tamir

Tıkanıklık Açma